Ziya Selçuk: Öğretmen eğitimleri yeniden yapılandırılmalı

By Eğitim Haberleri

Ziya Selçuk: Öğretmen eğitimleri yeniden yapılandırılmalı

Göreve geldiği günden beri sıra dışı açıklamalarla en büyük sıkıntılarımızdan birisi olan Milli Eğitim için umut olan bakan Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada “Öğretmen eğitimleri yeniden yapılandırılmalı” dedi.

Milli Eğitim Bakanının bu ifadesi, eğitimde millilik ilkesinin önemli olduğunu düşünen herkes tarafından, takdirde karşılandı.

MEB Bakanı Ziya Selçuk: “Sorunları temelden çözecek adımlar atmalıyız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk yaptığı açıklamanın devamında; “Eğitimde millilik, temel esasımız olmalı. Bunun içinde öncelikli olarak, öğretmen eğitimlerine daha fazla önem vermeliyiz. Öğretmen eğitimleri ile ilgili yeni düzenlemeler, yakında hayata geçecek. Eğitim veren ne kadar nitelikli olursa, eğitim alacak olan geleceğimiz olan çocuklarımızda, o kadar nitelikli bireyler olarak yetişir. Böylelikle teknolojide, bilimde, her alanda, milli bir düşünce tarzıyla başarı yakalarız. Bunu başarmak zor değil. Bunun temellerini en kısa zamanda atarsak, önümüzdeki 10 yıl içerisinde, meyvelerini toplamaya başlarız” dedi.

Ziya Selçuk aynı zamanda “Kimseyi suçlamak istemiyorum. Ama bugüne kadar, hep öğrencilerden bekledik. Sonrasında ise, değerli öğretmenlerimizden bir şeyler beklemeye başladık. Ancak bakanlık olarak bizler, bu beklentilerin gerçekleşmesi için etkin çalışmalar yapmayı, genelde ihmal ettik. Artık böyle olmayacak. Bakanlık beklentiden önce, bekleneni verecek düzeyde bir program çerçevesinde hareket etmelidir. Vermeden almak olmaz. Öğretmenlerimize yönelik, çeşitli kurslar açacağız. Bu kursları bitiren eğitimcilerimize özel, bir takım sertifikalar verilecek. Aynı zamanda bu program kapsamında, öğretmenlerimize maddi destekte sunacağız.” Dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, göreve geldiği günden beri yaptığı olumlu ve doğru açıklamalar ile, taraflı tarafsız herkesten destek almayı başarmış, halkta büyük bir karşılık görmüştü. Yapılan açıklamalara ve atılan adımlara baktığımızda, MEB’de artık hiçbir leyin eskisi gibi olmayacağına olan inanç artmaya başladı.


Yorum yapın