Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgiler

By Meslek Rehberi

Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü; zihinsel yeterliliği tam olarak gelişmemiş ilköğretim dönemindeki çocukların eğitmenliğini yapacak, nitelikli öğretmenler yetiştirmek amacı ile kurulmuş bir bölümdür.

Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü Dersleri

Bölümde okutulan derslerin başında, ağırlıklı olarak psikoloji ile ilişiği bulunan dersler gelmektedir. Bilişsel süreçler, gelişim psikolojisi, genel psikoloji, aile danışmanlığı, zihin engelli çocukların psikolojisi ve zekanın ölçülmesi gibi dersler, bölümle alakalı işlenen dersler arasında yer almaktadır. Bunların dışında fen bilgisi,  matematik, Türkçe, müzik, sosyal bilgiler ve resim gibi derslerde, bölümde okutulan diğer dersler arasındadır.

Ölçme ve değerlendirme, öğretim teknikleri ve rehberlik gibi dersler ise ağırlıklı olmasa da, bölümde uygulamalı olarak işlenen derslerden bazılarıdır.

Bölüm İçin Gereken Nitelikler

Bölümde okumak isteyen adaylarda aranan en önemli özellik, sabırdır. Çünkü zihinsel engelli ve üstelik çocuk olan bireylerle sürekli iletişim halinde olmak, ciddi anlamda sabır isteyen bir iştir. Ayrıca kişinin zihinsel engellilere yardımcı olmayı seven, eğitim ve psikoloji konularına ilgili ve sözel yeteneğin iyi olması da, aranan şartlar arasında yer almaktadır.

Mezunlar Hangi Unvanla, Nerelerde Görev Alırlar?

Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü mezunları, “Zihin Engelliler Öğretmeni” unvanı ile, başta eğitim kurumları olmak üzere, farklı alanlarda ve farklı görevlerde hizmet verebilirler.

Bölüm mezunları zihinsel engelleri sebebiyle normal okullarda eğitim göremeyecekleri için, engelli bireylere özel olarak tahsis edilmiş okullarda öğretmenlik yapabilirler. Bu okullar kamu kurumları olabileceği gibi, özel sektör kuruluşları da olabilmektedir. Ayrıca zihinsel engelli çocuklara yönelik alanlarda faaliyet gösteren diğer alanlarda da, çeşitli görevlerde yer alabilirler.

Zihin engelliler öğretmenleri ayrıca imkanları çerçevesinde, gerekli şartları da yerine getirmek suretiyle, özel okul açma hakkına da sahiptirler.

 


Yorum yapın