arama

Yurtdışında Düşük Maliyetle Mimarlık ve Mühendislik Eğitimi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Yurtdışında Düşük Maliyetle Mimarlık ve Mühendislik Eğitimi

Yurtdışında düşük maliyetle mimarlık ve mühendislik eğitimi almak isteyenler için, çok fazla seçenek yer almaktadır. Bu seçenekler içinden sizin için en uygun olanını bulmak için, bir takım kriterleri göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Bu kriterler genel olarak; lise not ortalaması, kabul sınavları, okul maliyeti, mezun olduktan sonra iş bulabilme imkanı, YÖK denkliği ve üniversitenin eğitim dili olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ukrayna’da yer alan Odessa Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, bu kriterlerin neredeyse tamamını karşılayacak okullar arasında yer almaktadır. Bu üniversitede eğitim görebilmek için, hiçbir lise not ortalaması ve üniversite sınav şartı bulunmamaktadır. Ayrıca mezuniyetten sonra YÖK denkliği sorunu olmayan bu okul, Avrupa Birliği bünyesinde geçerli olan bir diplomada vermektedir.

Ukrayna Yurtdışında düşük maliyetle Mimarlık ve Mühendislik Bölümü Eğitim Ücretleri

Rusça Mimarlık: 1700 USD

İngilizce Mimarlık: (20 kişilik kontenjanla sınırlı olup) 1700 USD

Rusça İnşaat Mühendisliği: 1500 USD

Ukrayna’da Ev Kiraları

Üniversite eğitimi almak için gideceğiniz Ukrayna’da, her ülkede olduğu gibi en uygun konaklama seçeneği, devlet yurtları olmaktadır. Aylık 35 Dolardan başlayan devlet yurtlarını ise, aylık 80 Dolar ile özel yurtlar takip etmektedir.

Ukrayna’da ev kiralayarak eğitim almak istiyorsanız, ortalama aylık 350 Dolarlık bir maliyetle karşılaşabilirsiniz. 350 Dolara tutacağınız bu evler, çoğunlukla eşyalı evler olmaktadır.

Ukrayna’da Yaşam Maliyetleri Nasıl?

Elbette ki bu sorunun cevabı genelde kişiye göre değişmektedir. Bu yüzden yine ortalama cevaplar üzerinde durmamız gerekmektedir. Konaklama giderlerini ayrı tuttuğumuzda, bir kişi için aylık ortalama yaşam maliyeti, 200 Dolar civarındadır. Ancak kişinin yaşam standartlarına göre bu maliyet 180 dolar ile 300 dolar arasında değişmektedir. Takdir edersiniz ki üst sınır, kişinin maddi imkanına göre bulunmamaktadır.

Odessa şehrinde azda olsa Türk nüfusun olması ve şehir genelinde Osmanlı Devletinin izlerine rastlamanın mümkün olması, diğer şehirlere göre daha az yabancılık çekmenize imkan tanıyacaktır.