YÖKDİL Sınavı Nedir? Başvurular Nasıl Yapılır? (Sorular ve Cevapları)

By Genel

Yüksek Öğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı olarak açılıma sahip olan YÖKDİL, Yüksek Öğretim Kurumu adına ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Yılda iki kez uygulanmaktadır. Sonbahar ve İlkbahar dönemi olarak iki farklı dönemde uygulanan sınavın içerikleri biraz değişiklik göstermektedir. Merak edenler için YÖKDİL sınavı nedir, YÖKDİL sınavı başvuruları nasıl yapılır ve hangi dillerde ve alanlarda sınav uygulanmaktadır konularını detaylıca anlatıyoruz.

ÖSYM tarafından yapılan sınav toplamda 180 dakika sürmektedir. Sonbahar ayında sınava girecek bir aday yalnızca tek bir dil ve alan seçebilmektedir. Sonbahar döneminde seçebileceği diller Almanca, Arapça, İngilizce ve Fransızca, seçebileceği alanlar ise Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarıdır.

İlkbahar döneminde yapılan sınavda ise Arapça dilini sadece Sosyal Bilimler için seçebilmektedir. Diğer 3 alanda Arapça sınavı uygulanmamaktadır. İngilizce dilinde ise Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Fen Bilimleri alanlarından birini tercih edebilir.

Yorum yapın