arama

YKS Tercih Sonuçları İçin Geri Sayım Başladı

YKS Tercih Sonuçları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ayhan Kapancı Ayhan Kapancı
  • 1 Star
    Loading...

Üniversite sınavına giren adaylar aldıkları puan neticesinde yaptıkları tercihlerin sonuçlarını bekliyor. Tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversitelere kayıt dönemi başlıyor. Yani adaylar son düzlüğe geldi, merak edilen tüm detaylar yazımızın devamında.

Üniversite öğrenimleri için çıktıkları uzun yolculuğun son aşamasına gelen öğrenciler, üniversite eğitimlerine başlamak üzere puanlarının yetebileceği bölüm ve üniversiteler için tercihlerini yaptılar. Tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor ve dün tamamlanan tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı tüm adayların merak ettiği ortak konu.

Üniversite Kayıt Tarihleri

YKS sonuçları doğrultusunda yaptıkları tercihlerden birine kayıt hakkı kazanan adayların 3-7 Eylül’de kayıt yaptırmaları gerekecek. Elektronik kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler ise 3-5 Eylül tarihlerinde kayıtlarını tamamlamalılar.

Lise Mezunu Olamayanlar Ne Yapacak?

Tercih sonuçlarında herhangi bir üniversiteye kayıt olma hakkı kazanan ancak liseden henüz mezun olamayıp, tek ders ya da bütünleme sınavına girmesi gereken adaylar, yukarıda belirttiğimiz tarihlerde yerleşme hakkı kazandıkları üniversitelere geçici kayıt yapabilecekler. Kaldıkları dersleri verip liseden mezun olan adaylar mezuniyet belgelerini 31 Aralık tarihine kadar üniversitelerine teslim edip kayıtlarını yenileyecekler.

Ek Yerleştirmeler

Üniversite kontejanlarının yayınlanmasının ardından, adaylar tercihlerini tamamlamakta ve üniversitelerin eksik kalan kontejanları için ek yerleştirme süreci başlamaktadır. Ek yerleştirmeler, mevcut yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından başlıyor. Mevcut yerleştirme için tercih yapıp, yaptığı tercihlerden herhangi birine yerleşen adaylar ek yerleştirme süreci için başvuru yapamıyorlar. Ek yerleştirme sonuçları da yine ÖSYM web sitesi üzerinden sonuçlandırılmakta ve duyrulmaktadır. Adaylara ek yerleştirme sonrasında herhangi bir sonul belgesi gönderilmeyecek olup, yalnızca internet sayfasından duyrulacaktır. Web sitesindeki sonuçlar tebliğ hükmünde sayılacaktır.

2018 yılı için yerleştirmelerle ilgili gelinen son düzlükte adayların heyecanı dorukta ve yeni öğrenim hayatlarına hangi üniversitede, hangi şehirde ve bölümde başlayacakları konusunda hem tatlı bir heyecan hem de doğal bir stres süreci mevcut. Puanına güvenen adaylar ise yerleşecekleri üniversite ve bölümden bir ölçüde emin olabiliyorlar ve bu süreci diğer adaylara kıyasla daha rahat atlatıyorlar. Güncel duyuruları sitemizde paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız ve yerleştirme sonuçlarıyla ilgili güncel gelişmeleri kaçırmayınız.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.