arama

Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans Eğitimi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Yeni Zelanda eğitim kurumlarından alınan diplomalar 50 üzerinde ülkede geçerliliğe sahiptir. Yeni Zelanda, 160’tan fazla ülkeden 20 binden fazla öğrenci çekmektedir. Yüksek öğrenimin ardından çalışmak amacıyla Yeni Zelanda’yı tercih edenlerin oranı da oldukça fazladır. Yeni Zelanda üniversitelerinden alınan diplomalar uluslararası düzeyde iş piyasalarında oldukça avantaj yaratmaktadır. Yeni Zelanda ise lisans ve yüksek lisans eğitimini ülkede tamamlayan öğrencilere 3 yıl kadar oturma ve çalışma izni vermektedir. Yeni Zelanda’da 8 tane devlet üniversitesi ve 16 tane teknoloji üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversitelerin tamamı dünya üniversite sıralamalarında ilk 100 içerisinde yer almaktadır.

Yeni Zelanda’da yüksek öğrenim eğitim sistemi

Yeni Zelanda güney yarım kürede yer aldığından mevsimlerin farklı olduğu gibi okul dönemleri de farklıdır. Şubat ile temmuz ayları arasında güz dönemi, temmuz ile aralık ayı arasında bahar dönemi, Aralık ayı ile şubat ayı arasında ise yaz dönemi bulunmaktadır. Akademik dönem güz ve bahar döneminden oluşmaktadır. Yaz dönemiyse seçmeli olarak verilmektedir. Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans Eğitimi süresi ise akademik geçmişinize ve başvurulan programa göre 1 ile 2 yıl arasında sürmektedir.

Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans Eğitimi alabilmek için gerekenler

Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans Eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler için başvuru zamanı üniversite ve programa göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak başvurular aralık ve mayıs aylarında alınmaktadır. Başvuru şartları ise kurumlara göre değişkenlik gösterse de lisans diploma ortalaması 4 üzerinden 3,00 olmalıdır. Bazı üniversiteler başvurulan yüksek lisans alanı ile ilgili lisans diploması şartı aramaktadır. İngilizce dil yeterliliğinin oldukça iyi seviyede olması gerekmektedir. Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans Eğitimi ücretleri ise 7 bin ile 90 bin Yeni Zelanda doları arasında değişmektedir. Bu ücretler okulların eğitim kalitesine göre değişmektedir. Aynı zamanda eğitim alırken Yeni Zelanda yarı zamanlı çalışma imkanı tanımaktadır.