YDS yerine YÖK DİL Sınavı

By YDS

Geçtiğimiz yıllarda Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından YÖKDİL projesi adlı çalışmayla yeni bir sınav hazırlandı. Yüksek öğretim kurulu yabancı dil sınavı adı verilen bu sınav doktora ve doçentlik başvurusu aşamalarında bir baraj niteliğinde sayılacağı açıklandı. YÖK DİL soruları ise YDS sınavındaki formata benzer olacağının bilgisi verildi. Sınav doçent ve doktora adaylarının yabancı dil seviyesini belirlemeye yarayacak. Bu sınavla Yüksek Öğretim Kurulu adaylar hakkında daha doğru bir bilgi edineceğini düşünmektedir. Sınavın YDS benzeri olmasından ötürü YDS sınavına hazırlanıyor gibi sınava çalışmak yararlı olacaktır.

YÖK DİL Projesi nedir

YÖK DİL projesini ilk olarak YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıklamıştı. Projeyle ilgili basına konuşan Saraç ülkemizin 2023 yılında dünyadaki en büyük 10 ekonomiden biri olma hedefini işaret etmişti. Bu hedefin ancak nitelikli bilgi üretme ve nitelikli insan yetiştirerek mümkün olacağını belirtmişti. YÖK başkanı bu amaç doğrultusunda birçok proje geliştirdiklerini ifade etti. YÖK DİL projesinin de nitelikli akademisyenler yetiştirebilmek ve gelecek nesillere nitelikli bilgi aktarabilmek amaçlı geliştirildiğini beyan etti. Doktora ve doçentlik başvurularının değerlendirilmesinde yeni yol izleneceğinin sinyalleri verildi. Bu yeni yol içerisinde büyük önemi olan yabancı dil yeterliliğinin de yeni bir sınava ihtiyacı olduğunun gerektiğini vurgulayarak bu proje imza atıldığını söyledi.

ilk sınav 2017 yılında gerçekleştirildi

ilk kez 2017 yılında gerçekleştirilen YÖK DİL sınavının hazırlanmasında yabancı dil konusunda yetkinliği bulunan Ankara Üniversitesi akademisyenleri görev aldı. Sınavın uygulamasındaysa organizasyon konusunda başarılı olan ve yılda birçok kez ülke genelinde açık öğretim sınavları düzenleyen Anadolu Üniversitesi görev aldı. YÖK DİL sınavı bu çalışmalarla ilk kez 5  Mart 2017 tarihinde 30 farklı şehir merkezinde tek dil İngilizce olarak tek oturumda gerçekleştirildi. Gelecek senelerde ise Almanca, Fransızca ve Arapça gibi önem taşıyan dillerin de sınava ekleneceği ve yılda iki oturum yapılacağı düşünülmektedir.

 

 


Yorum yapın