YDS Sınavı Nedir? YDS Hakkında Bilgiler.

By YDS

YDS Sınavı Nedir? YDS Hakkında Bilgiler.

Açılımı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan YDS sınavı, İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde yolda iki kez yapılan ve başlangıcından sonuna kadar ÖSYM tarafından denetlenen sınavlardan birisidir. Yabancı dil gerektiren kamu alanlarında çalışmak isteyen insanların Yabancı Dil Bilgisi Seviyelerini ölçmek için düzenlenen sınav olan YDS, yabancı dil gerektiren kamu kuruluşlarına yerleşmeleri için oldukça büyük bir öneme sahiptir.

YDS Sınavı Kaç Sorudan Oluşmaktadır?

YDS sınavı  kapsamında toplamda 80 soru sorulmakta ve bu soruların çözümü için, 180 dakikalık bir süre tanınmaktadır.

YDS Sınavı İçin Başvurular

Bu sınava girebilmek için başvuruların ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru süreleri içerisinde, daha önceden sisteme kayıtlı fotoğrafları var ise ÖSYM internet sitesinde yer alan YDS ile ilgili sayfa üzerindeki formu doldurarak, ÖSYM veri tabanında fotoğrafı bulunmayanların ise bizzat ÖSYM sınav merkezine giderek başvurmaları gerekmektedir.

Başvuru sonrasında adayların, belirtilen süre içerisinde sınav  ücretlerini ilgili bankaların ATM, İnternet, Mobil ya da banka şubelerine giderek yatırmaları gerekir. Sınav ücretlerinin yatırılmaması halinde, sınav başvurularının geçersiz sayılacağı unutulmamalıdır.

YDS Sınavında Alınan Puanların Geçerlilik Süresi

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, YDS sınavları sonucunda alınan puanların geçerlilik süresi, 5 yıl olarak belirlenmiştir. Yani bu süre içerisinde herhangi bir şekilde seçim yapmamış kişiler, bu süre sonunda yeniden sınava girmek zorundadırlar.

YDS sınav sonuçları ÖSYM’nin sınavları açıklayacağını duyurduğu tarihten itibaren, ais.osym.gov.tr veya sonuc.osym.gov.tr adreslerinde yayınlanmaktadır.

YDS Puan Seviyeleri

YDS puan seviyeleri 100 tam puan üzerinden belirlenmekte olup, aşağıdaki gibidir.

90 – 100 puan A seviyesi.

80 – 89 puan B seviyesi.

70 – 79 puan C seviyesi.

60 – 69 puan D seviyesi.

50 – 59 puan E seviyesi.


Yorum yapın