arama

Veterinerlik Bölümü Hakkında Bilgiler

Veterinerlik Bölümü Hakkında Bilgiler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ayhan Kapancı Ayhan Kapancı
  • 1 Star
    Loading...

Hayvanlar binlerce yıl boyunca insanların yaşamlarında çok önemli bir rol oynamış ve tüylü (evcil) olmayan) dostlarımızın mutlu ve sağlıklı olmasının sağlam bir uzmanlık alanı haline gelmesini sağlamıştır. Veterinerlik bilimi hayvanların sağlığı ve refahı ile ilgilenir. Tıp dereceleri gibi, bu önleyici bakımdan psikolojik analizlere ve karmaşık cerrahi prosedürlere kadar her şeyi kapsar. Hayvan refahının sağlanması konusunda tutkuluysanız, bilimsel çalışma için güçlü bir yeteneğe sahipseniz ve her türlü hayvanla uğraşma sorumluluğunu hissediyorsanız, veterinerlik mesleğisizin için uygun olabilir.

Veterinerlik bölümü neleri kapsamaktadır?

Veterinerlik bilimi, 18’inci yüzyılda bir disiplin olarak resmiyet kazanmış ve Avrupa çapında bir çok özel yüksek okul kurulmuştur. O zamandan beri, nitelikli bir uygulayıcı olabilmek için nispeten uzun ve zorlu bir çalışma dönemi gerektiren karmaşık ve ileri bir alana dönüşmüştür. İnsan tıp bakımı gibi, veterinerlik bilimi de rekabetçi ve talepkar, aynı zamanda son derece saygın; sosyal statünün, cazip istihdam edilebilirliğin ve maaş beklentilerinin ödüllendirilmesi ve elbette hayvanların yaşam kalitesine katkıda bulunmanın memnuniyetini vaat ediyor.

Veterinerlik eğitimi alıyorsanız, tıp alanında bulunan aynı konuların birçoğunu kapsayacak, ancak insanlar yerine hayvanlara odaklanacaksınız. Ders modülleri arasında anatomi, hayvan davranışları, hayvancılık, hücre biyolojisi, beslenme, fizyoloji, genetik, epidemiyoloji, farmakoloji, bulaşıcı hastalıklar, patoloji, parazitoloji ve halk sağlığı yer alabilir. Ayrıca, daha az bilimsel olan ancak iletişim becerileri, hukuk ve etik, iş yönetimi ve diğerleri de dahil olmak üzere veteriner kariyerlerine yönelik hazırlıkların bir parçası olan veteriner bilimi modülleri üzerinde de çalışma fırsatınız olabilir.

Veterinerlik bilimini incelemek için bilim konularında, özellikle kimya ve biyolojide çok güçlü bir akademik başarı göstermeniz beklenir. Bu iki konuda önceki çalışmalarınızdan mükemmel notlar almanız ve genel olarak iyi bir diplomaya sahip olmanız gerekir. Matematik ve fizikte iyi notlar genellikle zorunlu değildir, ancak uygulamalar için gerekli olabilirler. Veterinerlik dereceleri genellikle çok rekabetçi olduğundan, başvuru sahiplerinin, belki de bazı ilgili iş deneyimlerinin veya gönüllü çalışmaların tamamlanmasıyla, alandaki uzun süreli ilgilerinin kanıtlarını göstermeleri beklenmektedir. Tıp gibi veteriner bilimi eğitimi de ülkeye bağlı olarak farklı bir sistemi izlemektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.