Uzay mühendisliği bölümü hakkında bilgiler

By Meslek Rehberi

Uzay mühendisliği bölümü hakkında bilgiler

Uzay mühendisliği bölümü amacı: Uzay mühendisliği bölümü bilimsel ve teknolojik amaçlı hizmet ve ürün sağlamak, dünya çevresindeki uzaydan, ekonomik ve bilimsel yarar sağlamak gibi amaçlarla kurulmuş üniversite bölümlerinden birisidir. Uzay mühendisliği bölümünün bir diğeri amacı da, uzay teknolojisi ve bilimleri alanında eğitim ve araştırmalar yapacak yetenekli personeller yetiştirmektir. Bölüm çağın gerekliliği olan uzay bilimleri ve teknolojisi üzerinde ciddi çalışmalar yapılmasını planlamaktadır.

Uzay mühendisliği bölümü dersleri

4 yıllık üniversite bölümleri arasında yer alan uzay mühendisliği bölümünde, başta astronomi konuları, fizik ve matematik gibi derslerin yanı sıra, uzay teknolojisi ile alakalı derslerde yoğun olarak okutulmaktadır.

Uzay mühendisliği bölümü için aranan nitelikler

Bu bölümde okumak isteyen öğrencilerden, fizik ve astronomi konularına, uzay bilimleri ve bilimsel araştırmalara ilgili olmaları beklenmektedir. Ayrıca bölümü okumak isteyen öğrencilerin, akademik yeteneğinin olması da oldukça önemlidir.

Bölüm mezunları hangi unvan ile ne iş yaparlar?

Uzay mühendisliği bölümü mezunları, uzay mühendisi unvanı ile anılırlar. Mezunlar hava ve uzay araçlarının tasarlanması ve yapılması, bu araçların uzaya gönderilmesi ve sonrasında yerden izlenmesi gibi önemli görevler üstlenirler. Mezunlar ayrıca uzaya gönderilen araçlarla, haberleşme ve sürekli etkileşim halinde olmaktadırlar. Bölümü bitirenler birçok yerli ve yabancı teknoloji üstünde, rahat bir şekilde kendilerine iş bulabilirler.

Mesleki deneyimlerini artırarak farklı alanlarda uzmanlaşmış olan uzay mühendislerinin, diğer mühendislik dallarına göre aldıkları maaş oldukça iyidir. Bu bölümden mezun olanlar TUBİTAK, ASELSAN, ROKETSAN, Marmara araştırma enstitüsü gibi, önemli kuruluşlarda iş bulabilirler. Ayrıca uzay ve uydu sistemlerini tasarlanıp geliştirilmesi alanında üretim ya da hizmet sunan özel ve kamu sektörlerinde, kendilerine iyi bir maaşla iş bulma imkânlarına sahiptirler.

Son yıllarda ülkemizin uzay bilimleri ve teknolojilerine karşı ilginin artması, uzay mühendislerini aranan meslek grupları haline getirmiştir. Uzay mühendisliği bölümüne sayısal puan türü ile gelmektedir girilmektedir.


Yorum yapın