Uluslararası finans bölümü hakkında bilgiler

By Meslek Rehberi

Uluslararası finans bölümü hakkında bilgiler

Uluslararası finans bölümünün amacı: Uluslararası alanda işlem yapan şirket ve bankalarla birlikte, borsalarda çalışacak nitelikli eleman yetiştirmektir. Bu kapsamda bölüm mezunları, uluslararası para birimleri ve ticari ilişkiler konusunda iyi bir deneyim kazanmak durumundadır.

Uluslararası finans bölümü dersleri

Uluslararası finans bölümünde bilgisayar, yönetim muhasebesi, maliyet analizi, istatistik ve finans raporlama gibi dersler okutulmaktadır. Bölüm de aynı zamanda mikro ekonomi, sözleşme hukuku ve şirketler için bilişim sistemleri gibi derslerde yer almaktadır. Bölümde okutulan yabancı dil ise, İngilizce ağırlıklıdır.

Bölümde okumak için gerekli olan nitelikler

Uluslararası finans bölümünde okumak için, üst düzey sayısal yeteneğe sahip olmak gerekir. Ayrıca ekonomik ve matematik ile alakalı alanlarda başarı sağlamış kimseler olması da, bu bölümü okumak isteyen kişilerden beklenenler arasındadır. Kişilerin olayları iyi bir şekilde analiz edebilmek, uzak görüşlü olmak ve tedbirli hareket eden bireyler olmak gibi farklı yeteneklerinin bulunması da gerekir.

Mezunların kazandıkları unvan ve yaptıkları işler

Bu bölümünü bitiren kişilere, lisans diploması verilmektedir. Uluslararası finans bölümünden mezun olan kimseler, uluslararası finans uzmanı unvanı ile adlandırılırlar. Bölüm mezunları çalışmaya başladıkları şirketlerin kaynaklarını iyi kullanılıp, analiz edilmesinden sorumludurlar. Mezunları aynı zamanda çalıştıkları yerlerin hesaplarını düzenleyerek, verimliliklerinin artması hususunda da geleceğe dönüş bir takım planlar yapmak için görevlendirilebilirler.

Uluslararası finans bölümünden mezun olan kimseler, büyük ya da orta ölçekli uluslararası şirketlerde, çeşitli birimlerde görev alabilirler. Eşit ağırlık puanı ile girilen uluslararası finans bölümü mezunları ayrıca, Türkiye’de faaliyette bulunan uluslararası şirketlerin farklı kademelerinde de çeşitli görevler alabilmektedirler.

Diğer bölümlere bakarak biraz zor gibi görünse de, aslında kolay bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Bölüm mezunlarının iş bulma imkanları ise, geçmiş dönemlere göre çok daha fazladır.


Yorum yapın