arama

Uçak Gövde Motor Bölümü Hakkında Bilgiler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Uçak Gövde Motor Bölümü Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin milli teknolojiye önem vermesi ve gençler ile ailelerinin teknolojinin geleceğinin her zaman daha ileriye dönük olduğunu görmeye başlaması, özellikle havacılık sektörünün birinci derecede öneme sahip bölüm olan Uçak Gövde Motor Bölümü, uçak üretiminden tutunda, uçak onarımı ve havacılık sektörüne ait tüm teknolojileri kapsayacak düzeyde detaylandırılmış en önemli bölümdür.  Yazımızın devamında, Uçak Gövde Motor Bölümü hakkında bilgiler yer almaktadır.

Uçak Gövde Motor Bölümü Hakkında Bilgiler

Uçak Gövde Motor Bölümü  Kaç Yıllık?

Havacılık sektörüne ilgi duyan öğrencilerin en fazla merak ettikleri sorular arasında, Uçak-Gövde-Motor Bölümü kaç yıllık? İlk sıralarda yer almaktadır. Başlangıçta 2 yıllık olarak düşünülen bölüm, devletimizin teknoloji ve özellikle hava teknolojilerine çok fazla önem vermeye başlamasıyla, 2014’den itiraberen 4 yıllık eğitim haline dönüştürülerek, bu bölümden mezun olanlar lisans mezunu olarak diploma almaktadır.

Uçak Gövde Motor Bölümü Mezunu Olanlar, Ne iş Yapar?

Bu bölüm mezunları yaygın olarak, hava araçlarının ve özelliklede uçakların, tamirat, bakım ve onarımı ile ilgili alanlarda kendilerine iş bulabilirler. Mühendisler nezaretinde bakım ve onarım işlerini yürüten mezunlar, hava araçları ile alakalı sektörlerde çok daha rahat iş bulabilir ve teknisyen olarak görev yaparlar. Mezunların havayolu şirketlerinde ve HAVELSAN, TUSAŞ, TAİ gibi kurumlarda da, iş bulma imkanları oldukça fazladır.

Uçak-Gövde-Motor Bölümü Puan Türü nedir?

Sorunun cevabını devlet üniversitelerini baz alarak verdiğimizde; YKS sayısal puan türü ile alım yapılmaktadır. Özel üniversitelerde ise bu durum, TYT yani eski adı ile, YGS-1 puan türüdür.

Uçak-Gövde-Motor Bölümü için üniversite tavsiyeleri

Uçak Gövde Motor Bölümü bulunan üniversite sayısı, oldukça azdır. Bölümle alakalı tavsiye edebileceğimiz ilk üniversite, Anadolu Üniversitesi’dir. Bunun akabinde ise, Kocaeli Üniversitesi tercih edilebilir. Bölümle alakalı özel üniversiteler devlet üniversiteleri gibi tam oturmamış olduğundan, havacılık bölümleri ile ilgili olarak, devlet üniversiteleri daha fazla tavsiye edilmektedir.

Uçak-Gövde-Motor Bölümü Mezunları, Ne Kadar Maaş Alır?

Bu bölümü okumak isteyerek Uçak-Gövde-Motor Bölümü hakkında bilgiler arayanların en fazla merak ettikleri konulardan birisi de, Uçak-Gövde-Motor Bölümü mezunları ne kadar maaş alır? Sorusunun cevabıdır. Çalışacağı kuruma ve pozisyona göre maaşlarda farklılıklar olsa da, genel anlamda tatmin edici maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Başlangıç aşamasında ortalama 3500 TL düzeyinde maaş alınırken, bu tutar kişinin iş pozisyonuna göre, 5000 TL düzeyine çıkabilmektedir.

Uçak-Gövde-Motor Bölümü yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, ülkemizde teknolojik atılımlara önem verilmesi ve özellikle hava teknolojilerine büyük yatırımların yapılmasıyla birlikte, gelecek vaat eden bölümler arasında yer almaktadır.