TYT puanı hesaplama sistemi

By Genel

Yülsek Öğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi olan YKS kılavuzunun yayınlanmasının ardından ham puan sistemi merak konusu oldu. Kılavuzda öğrencilerin TYT puanlarının hesaplanabilmesi için her testten en az 0,5 net yapmaları gerektiği belirtildi. TYT puanı hesaplama sistemi ise öğrencilerin 0,5 net yapıp yapmadıklarına bakıldıktan sonra yapılacak.

TYT puanı hesaplama sistemi nasıl çalışır

TYT puanı hesaplama sistemi ağırlıklı TYT olarak hesaplanmaktadır. Bu ağırlıklı puan üzerinden oranlama yapılıp hesaplanmaktadır. Böylece en düşük TYT puanı 100, en yüksek TYT puanı 500 olacaktır. Aynı zamanda öğrenciler Matematik testinden 5, Türkçe testinden 5, Fen bilimleri testinden 2,5, sosyal bilimler testinden 2,5 ham puan aldığında 150 TYT puanı alacaklardır. Buna bağlı olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık ve dil TYT puanları hesaplanacaktır. TYT puanı 150 puanın altında kalan öğrenciler için puan türü hesaplamaları yapılmayacaktır. Hatta öğrenciler alan yerleştirme testi ya da yabancı dil testine girmiş olsalar dahi hesaplama yapılmayacaktır.

TYT puanı hesaplanabilmesi için;

TYT puanı hesaplanabilmesi için cevap verdiğiniz sorulara oranla ham puanlar çıkarılmaktadır. 0,5 ham puan sisteminden düşünecek olursak 3 soruda en az 1 doğru 2 yanlış yapmak gerekir. 8 soruda 2 doğru 6 yanlış, 18 soruda 4 doğru 14 yanlış ya da 38 soruda 8 doğru 30 yanlış yapılmalıdır. TYT puanı hesaplanabilmesi için Türkçe ya da matematik testlerinin birinden en az 0,5 net zorunludur. Her aday Türkçe testini yapıyor ancak matematik testine bakmayan öğrenci sayısı oldukça fazla. Yeni gelen düzenlemeyle beraber öğrencilerin mutlaka matematik sınavına da göz gezdirmesi gerekir. En azından matematik testinden 1 doğru yapmaları gerekir. TYT puanı 150 puanın altında olan adaylar tercih yapamayacaktır. 150 ve 180 puan arası ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. 180 ve üzeri alan adayların ise AYT sınavıyla beraber sayısal, sözel, dil ve eşit ağırlık puanları hesaplanacaktır. Bu puanlarla birlikte adaylar istedikleri lisans programını tercih edebileceklerdir.

Yorum yapın