TYT Baraj Puanı Kaç? (BESYO-Güzel Sanatlar-Önlisans Baraj Puanları Değişti mi?)

By TYT

Sık değişen üniversite sınav sistemi içinde zaman zaman sürpriz yenilikler de olabilmektedir. Bu yüzden birçok üniversite adayı TYT baraj puanı kaç diye merak eder ve araştırma yapar. İşte size son güncellemeler sonucunda ÖSYM ve YÖK tarafından belirlenen yeni baraj puanları.

TYT için ÖSYM tarafından belirlenen puan 150 puandır. Bu puan ile 2 yıllık ön lisans programlarını tercih edebiliyorsunuz. Sadece güzel sanatlar için özel yetenek sınavı ile girilecek bölümler için 180 puan isteniyor. Bu bölümler dışındaki 2 yıllık meslek yüksek okullarına 150 puan ile girilebilmektedir.

Diğer taraftan AYT sınavına girebilmek için gereken baraj puanı 180 olmaktadır. 2. aşama sınavına girmek için bu puanı almanız gerekmektedir. 4 yıllık bölümler için TYT sınavından almak zorunda olduğunuz puan 180’dir.

Yeni yayınlanan son güncelleme ile BESYO, Müzik Öğretmenliği ve Resim İş Öğretmenliği için gereken sıralama ise 800.000 olmuştur. TYT sınavı sonucunda ilk 800 bine girerek bu bölümleri tercih edebileceksiniz. Bu da yaklaşık olarak 216 ham puana karşılık gelmektedir. Bunun için de yaklaşık 30 Türkçe 6 Matematik neti yaklaşık olarak yeterli olacaktır.

2 yıllık üniversite bölümleri ve 4 yıllık üniversite bölümleri arasındaki fark nedir?

2 yıllık bölümler olarak adlandırılan yüksekokullar yani ön lisans programları, iki yılda mezun olabildiğiniz ve bölümün niteliğine göre teknisyen veya tekniker olarak statü elde edebileceğiniz bölümlerdir. Bu bölümlere TYT puanı ile girilmektedir. TYT sınavında iyi bölümlerin puanları yüksek olmaktadır ancak tercih yapabilmek için TYT sınavından en az 150 puan almanız şarttır. Daha sonra tercih döneminde yerleştirme puanı hesaplanırken okul puanınız da eklenmektedir.

4 yıllık bölümlere ise AYT sınavıyla girilmektedir. İlk olarak TYT sınavına girmeli ertesi gün de AYT sınavına girmelisiniz. 4 yıllık bölümler alanlara göre sıralandığında;

SAYISAL puanla; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislikler, Mimarlık, Fen Bilimleri Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği gibi bölümlere

EŞİT AĞIRLIK puanıyla; Hukuk, PDR, İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi gibi bölümlere,

SÖZEL puanla ise Özel Eğitim Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği gibi bölümlere girilmektedir.

Okul Puanı Nasıl Hesaplanır? Tercihlere etkisi var mıdır?

Okul puanı denilen puan lise 1’den lise 4’e kadar olan toplamda dört yılın not ortalamasıdır. Örneğin 4 yılın ortalaması 80 ise bu sayı 0.06 ile çarpılmaktadır.

80 x 0,06 = 48 puan yapmaktadır. Tercih zamanı ham puanınıza eklenecek puan 48 puan olmaktadır. Peki bu avantaj mıdır?

Hayır çünkü sizin netiniz kadar net yapan öğrencilerin çoğunluğunun okul notları da iyidir. Bu yüzden önemli olan TYT ve AYT sınavlarında yüksek bet yapmaktır.

Mezuna kalmak ne demektir?

Mezuna kalmak, lise son sınıfta üniversite sınavında bir yere yerleşememek ya da yerleşmek istememektir. Böylece öğrenci bir yıl evde ya da etüt merkezinde hazırlanıp mezun halde üniversite sınavına hazırlanmak anlamına gelmektedir. Peki mezunken daha mı iyi çalışılır?

Bu size bağlı. Elbette okul zamanından daha çok vaktiniz olmaktadır. Ancak eğer daha çok vaktiniz var diye çalışmalarınızı aksatır, günü güne bindirirseniz, zamanı verimli kullanamadığınız anlamına gelir.

Yorum yapın