arama

Türk Eğitim-Sen’den MEB’e : Bir Sınıfta En Fazla Kaç Öğrenci Olabilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Türk Eğitim-Sen’den MEB’e : Bir Sınıfta En Fazla Kaç Öğrenci Olabilir?

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığına bir soru yönelterek; “Bir sınıfta en fazla kaç kişi olabilir? Kaç kişi olmalıdır?” dedi.

Türk Eğitim-Sen yetkilisi yaptığı açıklamada “Okulların açıldığı şu günlerde, sendikamıza birçok şikayetler geliyor. Bunlardan biriside, dersliklerde öğrenci sayısının çok fazla olduğu yönündedir. Sınıf mevcutlarındaki artışa yönelik bu şikayetler, oldukça fazlalaşmaya başladı. Gelen şikayetler, bazı sınıflardaki sayının 60’lar civarında olduğu yönündedir.” Dedi.

Türk Eğitim-Sen Yaptığı Açıklamanın Devamında İse;

Mevzuata göre derslik mevcudunun, 40’tan fazla olmaması gerekiyor. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı farklı birçok yazısında, sınıftaki öğrenci sayısının 30’u geçmemesi yönünde talimat vermiştir. Yerleşim yeri ile sınıf mevcutlarının arasındaki farklar ise, ayrı sıkıntıları ortaya koymaktadır. Bu durum her ne kadar basit olarak görülse de, temelinde eğitim kalitesini düşüren faktörlerden birisidir.

Bu sebeplerle sendikamıza gelen şikayetleri dikkate alarak Milli Eğitim Bakanlığı’na, eğitimde birlikteliğin sağlanması adına, dilekçe sunarak taleplerimizi ilettik. İlkokul ve ortaokullarda bulunan dersliklerdeki öğrenci sayılarının, en fazla 30 kişi ile sınırlı tutulmasını talep ettik” dedi.

Öğrenciler, Adımız Geri Gelsin İstiyor

Ülke genelinde yüz binlerce üyesi bulunan Türk Eğitim Sendikası, yakın zaman öncede öğrencilerin eskiden okullarda okutulmakta olan  Andımız’ın geri gelmesini istediği yönünde açıklama yaparak, dikkatleri üzerine çekmişti.

Sendika yetkililerinin yaptığı basın açıklamasında, “Andımızın kaldırılması konusundaki tavrımız nettir. Öğrencilerimizde, zaten Andımızın yeniden yürürlüğe girmesini istiyor. Kararın iptali için, her Türk vatandaşı dava açabilir.” Denildi.

Ayrıca sendikanın bağlı olduğu Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Andımız ile ilgili kararın kaldırılması için, dava açmıştı.

Sendika başkanının dava açması üzerine ilgili merci dava açan kişinin, davayla ilgili ilişkisinin olduğunu belirterek, açılan davayı makul bir dava olarak tanımlamıştı.