Turizm rehberliği bölümü hakkında bilgiler

By Meslek Rehberi

Turizm rehberliği bölümü hakkında bilgiler

Turizm rehberliği bölümünün amacı: Turizm rehberliği bölümü ülkemizde bulunan kültür ve tabiat varlıklarının hakkında detaylı bilgiler edinmek ve bu bilgileri yerli ve yabancı turistlere aktarmakla görevli rehber kişilere nitelik kazandırmak için kurulmuş üniversite bölümlerinden birisidir.

Turizm rehberliği bölümü dersleri

Turizm rehberliği bölümü el sanatları, coğrafya, genel turizm bilgisi, yabancı dil, mitoloji, arkeoloji, turist rehberliği, genel turizm bilgisi ve fosfor gibi farklı dersler okutulmaktadır.

Turizm rehberliği bölümü için gereken nitelikler

Bu bölümü okumak isteyen kişilerin akıcı bir dille konuşabilme yeteneğine, güçlü bir hafızaya ve akademik yeteneğe sahip olmaları gerekir. Ayrıca bölümü okumak isteyen öğrencilerin seyahat etmekten hoşlanan ve ikna gücüne sahip kimseler olmaları da beklenmektedir. Bölüm mezunlarının çalışacakları sektörün önemli bölümü yabancılar ile ilgili olduğu için, yabancılarla iyi bir diyalog kurabilmeleri de, beklentiler arasında yer almaktadır.

Mezunlar hangi unvanla ne iş yaparlar?

Turizm rehberliği bölümünden mezun olanlar, turist rehberi unvanı ile farklı alanlarda farklı görevler alırlar. Turist rehberleri turizm bölgelerinde faaliyet gösteren, turizm bürolarında veya müzelerde görev almaktadırlar.

Turist rehberlerinin en önemli görevlerinden birisi, çalıştıkları konuma bağlı olarak yerli ve yabancı turistlere ülkemizin tabiat ve kültür varlıklarını tanıtmaktır. Rehberler saray, müze ve ören yerleri gibi kültür varlıklarımızı turistlere gezdirerek,  bu varlıklar hakkında detaylı bilgiler sunarlar kültür varlıkları ve tabiat varlıkları hakkında tarihsel bilgiler vermenin yanı sıra, mevcut durum ve özellikleri hakkında da bilgiler vermek, turist rehberlerinin görevlerinden birisidir.

Bölüm mezunları turizmle ilgili bakanlıkların yanı sıra, özel sektörde turizm alanında faaliyet gösteren şirketlerde de iş bulabilme imkanına sahiptirler. Yabancı dil puan türü ile girilen turizm rehberliği bölümü, son yıllarda en fazla tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır.


Yorum yapın