Tıp kazanmak için gerekenler

By YKS

Üniversiteye geçiş sistemlerinde sınava sayısal ağırlıklı çalışan öğrencilerinin 1 numaralı hedefi tıp eğitimidir. Kazanması, okuması ve meslek hayatı zor olan bu alanda okumak birçok öğrencinin hayallerini süslemektedir. Toplumsal saygınlığı olan ve insan hayatını kapsayan bir mesel olan doktorluk oldukça zorlu bir meslektir. Tıp fakültesinde okuyan insanlar bu yüzden donanımlı olmalıdır. Bu sebeple fakülteyi okuyacak öğrencilerinde donanımlı öğrenciler arasından seçilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak Üniversite yerleşme sisteminde skalanın en üstünde tıp fakülteleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölümü gerçekten severek yapabilecek kişiler okumalıdır.

Tıp kazanmak için hangi derslere önem verilmeli?

Tıp kazanmak için her dersten yapılması gereken belirli net sayısı bulunmaktadır. YKS sayısal puan türünde en düşük tıp 460 puan ile gelmektedir. Bu puan için temel yeterlilik testinde 35 Türkçe, 35 matematik, 15 fen bilimleri ve 10 sosyal bilimler neti yapmak gerekir. Ek olarak ise alan yeterlilik testinde 30 matematik ve 30 fen bilimleri sorusu yapılmalıdır. Kısaca tıp kazanabilmek için temel yeterlilik testinde her derse önem verilmeli ve alan yeterlilik testindeki bütün sayısal derslere önem verilmelidir.

Tıp kazanmak için nasıl çalışmak gerekir?

Tıp kazanabilmek için temel yeterlilik testinde yüksek başarı elde etmek gerekiyor. Ayriyeten alan yeterlilik testinde sayısal başarı Tıp kazanmak için ancak yeterli olabiliyor. Eski sistemde sayısal puan türü olan MF-3’ten sorumlu olan öğrenciler şimdi bütün sayısal derslerden yüksek derecede soru yapması gerekmektedir. Bu yüzden tıp fakültesine hazırlanan bir sayısal öğrencisi matematik, geometri, fizik, kimya ve biyoloji derslerinin hepsine oldukça iyi çalışmalıdır. Bu derslerden soru kaçırmamalıdır. Kaçırılan her soru puanı düşürecek ve sıralamayı aşağıya çekecektir. Bu da tıp fakültesi kazanmanın önünde bir engel olacaktır. Bu engeli yok etmek ise öğrencilerin elindedir.

 


Yorum yapın