Tekstil Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler

By Genel

Tekstil Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Tekstil Mühendisliği Bölümünün amacı; Tekstil sektöründe kullanılan hammaddelerin, farklı yöntemler kullanılarak işlenmesi ve tekstil sektörüne yeni teknik yöntemler kazandırılması aşamalarında eğitim ve araştırmalar yapmak için, donanımlı elemanlar yetiştirmektir. Bölüm aynı zamanda, tekstil sektöründe ve yan kuruluşlarında çalışacak kişilerin, niteliklerini artırmayı hedeflemektedir.

Tekstil Mühendisliği Bölümü Dersleri

4 yıllık üniversite bölümlerinden birisi olan tekstil mühendisliği bölümünde; genellikle tekstil kimyası ve terbiyesi ile, tekstil teknolojisi dersleri ağırlıklı olarak okutulmaktadır. Bölümde kalite kontrol, örme ve konfeksiyon, dokuma, tekstil ve terbiyesi, tekstil yardımcı madde kimyası, kimyasal tekstil kontrol gibi alanları kapsayan dersler, bunların başında gelmektedir. Tekstil mühendisliği bölümü kapsamında, uygulamalı derslerin önemi oldukça büyüktür. Bu yüzden öğrencilerin laboratuvar çalışmalarının yanı sıra, staj çalışmaları da görmeleri gerekmektedir.

Bölüm için Gerekli Nitelikler

Bu bölümde okumak isteyen öğrencilerin, fen ve matematik derslerinde başarılı olmaları beklenmektedir. Ayrıca ekonomi ve kimya gibi konulara karşıda ilgilerinin olması gerekmektedir.

Mezunlar Hangi Unvanla Ne İş Yaparlar?

Tekstil Mühendisliği Bölümü mezunları bölümün adından da anlaşılacağı gibi, “Tekstil Mühendisi” unvanı ile anılırlar.

Bölümden mezun olan kişiler konfeksiyon, dokuma, iplik imalatı ve tekstil ile alakalı üretim yapan fabrikalarda, bu fabrikalara hammadde sağlayan alanlarda ve kimyasal tekstil kontrol laboratuvarlarında çeşitli pozisyonlarda görev alırlar.

Tekstil mühendisleri özetle, tekstil alanında ana üretim yapan kuruluşlar ve bunlara bağlı olarak üretimlerini sürdüren yan kuruluşlarda, Tekstil mühendisi olarak görev alabilirler. Bu alanlarda proje ve uygulama aşamasında, yönetici ve yönetici asistanı olarak görevlendirilirler.

Her iş kolunda olduğu gibi, bu bölümden mezun olan kişilerinde kendilerini ilgili alanlarda geliştirerek tecrübe kazanması, tekstil sektöründe çok daha kolay iş bulmalarına olanak tanımaktadır.

Sayısal puan türüyle girilen bölümlerden olan tekstil bölümünden mezun olanlar, genellikle özel sektörde iş olanağına sahip olup, bireysel yetenekleri, çalıştıkları yerlerdeki statüleri ve bulundukları illerde sektörün genel kuralları nispetinde maaş alırlar.

Yorum yapın