Teknoloji Bağımlılığı Çocuklarda Kanser Riskini artıyor.

By Eğitim Haberleri

Teknoloji Bağımlılığı  Çocuklarda Kanser Riskini artıyor.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği yetkilisi yaptığı açıklamada, “Teknoloji bağımlılığı konusunda özellikle ailelerin, çocuklarına eğitim vermeleri ve bu konuda kısıtlama gerekliliği şart. Tekno bağımlılık, çocuklarda kanser riskini artırıyor” dedi.

Anne Babalar Dikkat Etmeli

Derneğin başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş bir açıklama yaparak, çocuklardaki teknoloji bağımlılığına dikkat çekip, bunun son derece riskli bir tehlike olduğunu söyledi.

Dernek Başkanı Mahmut Gümüş açıklamasında, “Buradan milyonlarca anne babaya seslenmek istiyorum. Bu seslenişim, çocuğunuzun gelecekteki sağlığıyla ilgilidir. Bu yüzden, dikkate almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bu bağımlılık çocuklarda birçok sağlık probleminin görülmesine neden oluyor. Bunların başında ise, obezite ve kanser gibi önemli rahatsızlıklar yer alıyor. Bu sebepten, çocuklarınızın teknoloji kullanımı belirli düzeylerde olmalıdır. Ders ve araştırmalar dışında, oyunlar için çok fazla ekran karşısında kalan çocuklarınızı, biraz kısıtlamanız en doğru olan yoldur.” Dedi.

Teknoloji Bağımlılığı Toplumsal Bir Tehlike. Eğitim verilmeli

Gümüş yaptığı açıklamada teknoloji bağımlılığı konusunun toplumsal bir tehlike olduğunu, ailelere büyük görevler düştüğüne vurgu yaptı.  Toplum biran önce teknoloji bağımlılığı konusunda eğitilmesi, çocuklara okullardaki boş derslerinde, en azından bu konuda 15 dakika dahi olsa, bilgi verilmesi gerektiğini söyleyen dernek başkanı, açıklamalarına şu şekilde devam etti.

“Teknoloji kullanımı, hayatımızı kolaylaştıran en önemli olgulardan birisidir. Burada bahsi geçen teknoloji bağımlılığı için kastımız, ulaşım araçlarının ya da hayatımıza ekstra katkı sunacak teknolojilerin kullanımı değildir. Bunlar zaruridir. Bu bağımlılık en fazla, ekranlı teknolojilerde görülmektedir. Eğitim ve araştırmalar için, bunlarda anlaşılabilir olsa da, günlük saatlerce ekran başında oyun oynayan çocuklarımız var. Asıl sıkıntı buradan başlıyor. Çocuk hem daha fazla asosyal birisi haline geliyor, hem zihinsel olarak etkileniyor. Bunların yanı sıra ise, kanser ve obezite riski artıyor. Mutlaka önlem alınmalı” dedi.


Yorum yapın