Tarih Nasıl Çalışılır? (En Yeni ve Etkili Öğrenme Metotları)

By Genel

Tarih  çalışmak zor bir konudur. Bir yandan, kompozisyon yazma ve kaynak analizi gibi çeşitli becerilere hakim olmanız gerekiyor. Bununla birlikte, bu becerileri kullanmak için, içerikte güçlü bir temele sahip olmanız gerekir… tarihi insanları, yerleri ve olayları..

Her başarılı insan tarih bilir.

Steve Jobs, sadece teknoloji, medya ve bilgisayar endüstrisi hakkında değil, tarih hakkında da çok bilgiliydi.

Mike Tyson belki de en zeki adam değildir, ancak tarih ve özellikle savaş ve boks hakkında çok iyi okurdu. Savaş lordları ve eski şampiyonlar hakkında bilmesi gereken her şeyi biliyordu.

Belirli kişilerin ve elde ettikleri sonuçların tesadüf olmadığını kabul edecek kadar açık fikirli olun.

Napolyon gibi. Fransız Devrimi’nin ardından yükselişini artırdı, ancak onu HERHANGİ bir döneme ya da sanayi çağına koyabilirdiniz ve o sıradan bir patron olarak kalabilirdi.

Tarihin nasıl çalışılacağını bilmek, uzun vadeli düşünmede daha iyi olmak ve en önemli şeylerin uzun zaman alacağı gerçeğiyle tanışmak için harikadır.

Bir çalışma takvimi oluşturun

Sınav tarihinden şimdiki tarihe kadar geriye doğru yürüyün, ne zaman ve ne kadar çalışacağınızı belirleyin. Gerçekçi olun ve sahip olabileceğiniz diğer sınavlar ve değerlendirmeler de dahil olmak üzere, yaşamınıza uyması gereken diğer hususları göz önünde bulundurun.

Çalışacaklarınızı parçalara ayırın

Tarih çalışacağınız tüm konular için oldukça geniş bir daldır. Bunun için kümülatif yani birikimli olarak ilerleyen tarih konularını çağlara göre ayırmanız en iyisi olacaktır. Örneğin tarih öncesi dönemler, İslamiyet öncesi Türk Tarihi, Türk-İslam Devletleri gibi. Çalışmak istediğiniz parçayla ilgili tüm bilgileri toplayın. Bilgi eksiğiniz olmamalı. Ders kitabını okuyabilir, notlar tutabilir, testler çözebilirsiniz. Bir konuya hakim olmadan önce asla ikinci konuya geçmeyin. Bitireceğiniz konuları bir liste yapın ve bitirdiklerinizin üstünü keçeli kalemle silin. Böylece ilerleyebilir ve ilerlediğinizi fark edebilirsiniz. Kendinize olan çalışma özgüvenini canlı tutmanın yollarından biri budur.

Oku, yaz, tekrarla

Çalışma notlarınızı birkaç kez okuyun. Bir kenara koyun ve noktaları bellekten yazmaya çalışın. Çalışma notlarına karşı ne yazdığınızı kontrol edin. Hatırladığınız içerik miktarı konusunda rahat olana kadar işlemi tekrarlayın. Gayet basit olan bu 3 yöntem en kalıcı yöntemdir. Üzerine bir de çılgınlar gibi soru çözerseniz şahane olacaktır.

Uygulama

Sınavın tüm materyallerini inceledikten sonra, ustalığınızı ölçmek ve sınav için gereken becerileri tekrar gözden geçirmek ve uygulamak için ihtiyaç duyduğunuz alanları vurgulamak için deneme sınavları deneyebilirsiniz. Deneme sınavları için öngörülen sorular örnek ana hatlar oluşturmaya yardımcı olabilir. Bir zaman çizelgesi oluşturmak, okuduğunuz her şeyi bağlama dahil etmeye yardımcı olabilir. Böylelikle eksiğinizi görebilirsiniz. Tamamlamak için de zamanınız olur.

Yorum yapın