arama

Tarih Bölümü Hakkında Bilgiler

Tarih Bölümü
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ayhan Kapancı Ayhan Kapancı
  • 1 Star
    Loading...

Tarih bölümü medeniyetlere ışık tutmak üzere tarihçilerin yetiştirildiği asla sonu gelmeyen bir bölümdür. İnsanlık var olduğu sürece tarih ilerlemeye ve gelişmeye devam edecektir.

Çoğu lisans tarihi dersleri, üniversitelere bağlı olarak dört veya beş yıldır. Tarih bölümü genellikle ilk yıl temel derslerden başlar ve yıllar ilerledikçe daha geniş kapsamlı konular sunar.

Tarih okumak, sadece tarihsel olayların gerçeklerini öğrenmekle ilgili değildir. Aynı zamanda, tarihsel olayların ve eserlerin dünya üzerindeki genel etkisini analiz etmeyi de içerir. Örneğin, çeşitli devrimlerin ve iç savaşların, belirli ülkelerin hükümetlerinin şu anda oldukları şekilde biçimlendirmeleri veya etkilemek için nasıl bir inancın geliştiği düşünmek incelemektir.

Eğitiminizin başlangıcında genellikle farklı argümanları analiz etmeyi içeren yazılı ödevlerle ve yazılı sınavlarla değerlendirilirsiniz. Çalışmalarınız, genellikle kendi seçiminiz olan bir konunun derinlemesine bir tartışmasını ve analizini ortaya koymanız gerekmektedir.

Giriş Koşulları Nelerdir?

Geçmişte tarih öğrenmemiş olsanız bile, bir tarih bölümünde okumak mümkündür. Birçok sanat, beşeri bilimler ve sosyal bilimler, siyaset, felsefe,edebiyatı ve ekonomi dahil olmak üzere bir çok alanda bilgi sahibi olacaksınız.

Tarih Uzmanlıkları

Tarih bölümünde uzmanlık yapmak için konuların sonu yoktur.

Mevcut uzmanlıklar, üniversitenin mevcut öğretim üyelerine ve araştırma projelerine de bağlı olacaktır. Bu nedenle, belirli bir alanla ilgileniyorsanız,hangi üniversitede hangi uzman öğretim elemanlarının bulunduğunu araştırmak isteyebilirsiniz.

Lisans programlarında tercih edebileceğiniz uzmanlıklar arasında sanat tarihi, antik tarih, askeri tarih, Avrupa tarihi, Amerikan tarihi ve daha fazlası yer alır. Ayrıca, belirli bir kültür veya ülkenin tarihinde belirli bir döneme odaklanan uzmanlık alanları mevcuttur.İlgi alanlarınıza bağlı olarak siyaset, uluslararası ilişkiler, toplumsal cinsiyet çalışmaları ya da sosyoloji gibi konularda da uzmanlık yapabilirsiniz.

Aşağıdaki konularda da uzmanlık yapmayı tercih edebilirsiniz:

Birinci Dünya Savaşı veya İki Dünya Savaşı

Bunlar tarihteki en yıkıcı ve geniş kapsamlı insan çatışmalarından bazılarındandır ve bu nedenle tarih derecelerinde oldukça fazla müfredata sahiptir. Dünya savaşlarından birini veya her ikisini de incelemeye karar verirseniz, çeşitli kaynaklarda ve ilgili olaylarda bu savaşlara kadar analiz edersiniz.

”Ülkeye Özgü Uzmanlıklar” ya da ”Tarihin Gelişimi” ile ilgili uzmanlık yapmayı tercih edebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.