arama

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgiler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü, diğer bölümlere göre kolay olması sebebiyle en fazla tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi, bölümün diğer bazı bölümlere nazaran daha kolay olmasıdır. Yazımızın devamında, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü hakkında bilgiler yer almaktadır.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Sosyal Bilgiler Bölümünde hangi dersler verilmektedir?

Bölümün amacı ilk ve orta düzeyindeki öğrencilere, vatandaşlık bilincini aşılamak, sosyal yapı hakkında bilgiler vermek ve Atatürk ilke ve inkılapları derslerine yönelik, nitelikli öğretmenler yetiştirmektir.

Birinci sınıftayken ortak YÖK dersleri ağırlıkta olup, diğer yıllarda ise tarih, felsefe, arkeoloji, antropoloji, coğrafya ve sosyoloji gibi dersler ağırlıktadır. Bu derslerin yanı sıra gelişim psikolojisi, eğitim psikolojisi ve eğitim bilimine giriş gibi mesleki formasyona yönelik derslerde işlenmektedir.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Mezunları iş imkanları ve atamaları

Bölümün kolay olmasına bağlı olarak bu bölümü okuyanların sayısında önemli artışlar sebebiyle, mezunların atama imkanları diğer öğretmenlik bölümlerine nazaran daha düşüktür. Atamalar haricinde özel sektörde iş bulma imkanına da sahip olan mezunların iyi bir üniversitenin Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü mezunu olması da, işe girişini hızlandıracak bir etkendir.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden Mezun Olunca, Ne Yapabilirim?

Bölüm mezunları akademik bir kariyere sahip olmak istediklerinde, ortalamalarını yüksek tutarak yabancı dil eğitimlerine de önem vermek durumundadırlar. Her üniversitenin üniversitede kalmak isteyen mezunlar için istediği rakamlar farklılık göstermekte olup, bunu en iyi öğrenmenin yolu, bağlı olduğunuz üniversitedeki ilgili kişilere sormaktır.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü hakkında bilgiler arayan birçok kimse, aynı zamanda tarih bölümünü de okumanın avantajlarını merak etmektedir. Eğer Sosyal Bilgiler okurken bir yandan da tarih okumak isterseniz, bu bölüm sizler için oldukça avantajlı hale gelmektedir. Muaf olunan durumları hesaba kattığımızda, 4 senelik bölümü yarı yarıya daha kısa bir sürede bitirerek mezun olma imkanına sahip olabilirsiniz.

Mezunlar atamalarını bekleyebilecekleri gibi, özel ders verebilir, özel bir eğitim kurumunda çalışabilir ya da en azından üniversite mezuniyeti gerektiren birçok özel  şirkette ya da devlet kurumunda iş bulabilme imkanına sahip olabilirsiniz.