arama

Sınav Motivasyonu Hakkında Verimli Tavsiyeler

Sınav Motivasyonu Tavsiyeleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ayhan Kapancı Ayhan Kapancı
  • 1 Star
    Loading...

Sınavdan önce öğrencilerin geneli kendi içlerinde psikolojik bir çatışma yaşarlar ve çoğu zaman bunun üstesinden gelemeyip bu durumun sınav performanslarına yansımasına engel olamazlar. Bizler bu noktada, öğrencilerin sınav öncesi motive olabilmesi, dikkatlerini dağıtmamaları ve olumsuz düşüncelerden arınmaları için tavsiyelerimizi sunacağız.

Öncelikle, sınava gerçekten çalıştıysanız, emek verdiyseniz yani üzerinize düşen her şeyi elinizden geldiğince yaptıysanız kötü düşünmek için bir sebebiniz yok. Kimse sizden dünyanın en başarılı öğrencisi olmanızı bekleyemez. Daha iyisini her zaman yapma fırsatınız olacak ve hayatınızın pek çok döneminde kendinizi iyi bir şekilde gösterebileceğiniz fırsatlar karşınıza çıkacak. Bu yüzden, geleceğinizle ilgili endişeleri tek bir sınava indirgemeyin ve tüm bu gereksiz düşüncelerle dikkatinizi dağıtmadan, sınavınızda bildiğiniz tüm soruları cevaplayın.

Bilgilerinize güvenin, beyin zayıf bilgileri de hafızayla ilişkilendirerek bir nebze hatırlar. Sınav öncesi ve sınav sırasında ikilemde kaldığınız şıklarda motivasyonunuzu düşürmeyin ve beyninizin size hatırlattığı bilgiye güvenin. Aksi durumda hata yapmaya daha müsait hale gelir ve büyük olasılıkla yanlış bir cevaplama yaparsınız. Bu konuda çatışma yaşamak hem sınav sürenizden azaltır hem de diğer sorularda ihtiyacınız olacak motivasyonunuzu düşürür.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle sınav hakkında çok fazla sohbet etmeyin. İçlerinden birisi mutlaka motivasyonunuzu düşürecek ve kendinize duyduğunuz güveni sarsacak bir cümle kuracaktır. Buna izin vermemenin tek yolu, sınavla ilgili strateji, bilgi ve çalışmalarınıza güvenip, bu konuda tartışmaya ve motivasyon düşürücü sohbetler yapmamak olacaktır. Motivasyonunuzu düşürecek her türlü ortamdan ve kişiden uzaklaşmak yapılması gereken en doğru şeydir.

Yerli ve yabancı kaynaklardan başarı hikayeleri okuyun, azmin ve inancın insanları getirdiği noktalara şahit olun. Kendinize güvenmenin çalışma, disiplin ve emekle birlikte sizleri başarıya götüren en doğru yol olduğunu iyice kavrayın. Başarı hikayeleri gençleri her zaman motive eder ve bu motivasyona her zamankinden daha fazla ihtiyacınız var.

Fiziksel sağlığınız motivasyonda büyük rol oynar. Kendinizi ruhsal olarak iyi hissetmenin yanında fiziksel olarak da iyi durumda olmanız gerekir. Bu yüzden sağlığınıza her zamankinden daha fazla dikkat etmeli, iyi beslenmeli ve mutlaka spor yapmalısınız.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.