Sınav Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

By Genel

Sınav korkusu ve sınav kaygısı karşısında öğrencilerin temel olarak uygulayabileceği metodlardan birincisi nefes egzersizleridir. Nefes egzersizi sınav sırasında veya sınav öncesinde uygulanarak öğrencinin sınav sürecinde yaşadığı temel kaygıyı azaltabilecek en önemli metoddur. İkinci boyut ise düşünce boyutudur. Sınava karşı pozitif düşünmeyi bir şekilde içselleştirmemiz lazım. Sınavınız kötü de geçmiş olsa her zaman ikinci bir şansınız var ve unutmamalısınız ki hayat devam ediyor.

Yukarıdaki ölçüde olumlu düşünceleri içselleştirerek yaymamız lazım ve bunları disiplinli bir şekilde uygulamak üzere öğrenmemiz lazım. Sınav kaygısını yenmenin bir diğer metodu ise sınavdan önce düzenli çalışma sınavda çıkacak konulara hakim olma, doğru plan ve program yapma ve sınava girerken mümkün olduğunca soğuk kanlı olmaktır.

Sınav Heyecanı Nasıl Yenilir?

Sınav heyecanını yenmek için uygulanabilecek temel metod yine, nefes egzersizidir. Nefes egzersizleri, sınav öncesinde de sınav sırasında da öğrenciye büyük ölçüde rahatlama sağlar ve heyecanı dindirir. Sınav heyecanı öncesi ve sonrasıyla bir bütün süreci ifade eder. Ailesi öğrenciye yoğun bir baskı yapabiliyor, bu sınavı mutlaka kazanması gerektiği konusunda psikolojik bir dayatma söz konusu olabiliyor, yine okulunuz da sizden ailenizin olduğu gibi büyük beklentiler içerisinde olabiliyor. Öğrenciler de tüm bu dayatmaların ardından alternatif bir hayatlarının olabileceğini unutup, dayatmalar doğrultusunda stres ve heyecan içerisinde zorlu bir maratonda yarışmak durumunda kalıyor. Bu durumların temel çözümü ise şüphesiz, ailenin ve okuldaki öğretmenlerin çocuklara sağlıklı davranmasıdır.

Sınav sırasında öğrencilerin heyecanlanması durumunda ilk yapması gereken, nefes egzersizleri olmalıdır. Nefes egzersizleri çocuğun sınav karşısında yaşadığı kaygı, heyecan ve panik halini hafifletecektir. Bunun dışında yapılması gereken, tüm kaygılardan arınarak olumlu düşünmeye çalışmaktır. Sınavı kazanacağınız ve emeklerinizin karşılığını alacağınız konusunda düşünce olarak kendinizi ikna etmeniz ve bu gerçekleşmişçesine buna inanarak motive olmalısınız.

Ailelerin ve öğrencilerin sıkça şikayet ettiği gibi, sınav karşısında aşırı heyecandan titreme, terleme ve diğer fiziksel durumlar da mevcut. Öğrenci bu gibi durumlarda sınavda olsa dahi 5 dakika kendisini telkin etmek üzere dinlenmeli ve olumsuz düşüncelerden sıyrıldıktan sonra sınavına devam etmelidir.

Yorum yapın