Sağlık Bakanlığı KPSS 2019/4 Sağlık Personeli Alımı Tercihleri Başladı

By Genel, KPSS

Sağlık Bakanlığına sağlık personeli alımı ile ilgili 2019 yılının son ataması olabilecek nitelikte 2019/4 dönemi tercihleri ÖSYM web sitesi üzerinden yapılacaktır.

7 Ağustos 2019’da başlayan tercihler 21 Ağustos 2019 günü 23:59’da sona erecektir.

Tercihler ile ilgili tüm detaylar yazımızın devamında;

Aday Tercih kılavuzundaki ilk önemli uyarı Tercih işlemlerinizi tamamlamadan önce sözleşmeli personel kadrosu ile ilgili tüm şartları dikkatlice okumanız istenmektedir. Çünkü şartlarını taşımadığınız bir kadroya atanmanız halinde sözleşme imzalanmayacaktır.

2019/4 alımları sözleşmeli personel statüsünde olacaktır.

Bu kadrolara başvurabilmeniz için 22 Temmuz 2018, 7 Ekim 2018, 4 Kasım 2018 tarihlerindeki KPSS sınavlarına girmiş olmanız gerekmektedir. Bu tarihlerde yapılan sınavlar;

22 Ekim 2018 – KPSS Lisans  – KPSSP3 puanı kullanılacaktır.

7 Ekim 2018 – KPSS Ortaöğretim (Lise) – KPSSP94 puanı kullanılacaktır.

4 Kasım 2018 – KPSS Önlisans (Yüksekokul) – KPSSP93 puanı kullanılacaktır.

Sağlık personeli alımı tercihleriyle ilgili genel kurallar (Alım kılavuzunun özeti)

ÖNEMLİ DUYURU: Tercihler sonucunda yapılacak incelemede istenen şartları taşımamanız halinde iş akdiniz imzalanmayacaktır.

 • En son gün 21 Ağustos 2019 günü saat 23:59’dur. Bu tarihten ve saatten sonra tercih girişi yapamayacaksınız.
 • Tercihlerinizi ÖSYM AİS sistemi üzerinden gireceksiniz. KPSS sınavına girdiğiniz şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Lise mezunları için özellikler Tablo 1’de, önlisans mezunları için özellikler Tablo 2’de ve Lisans mezunları için istenen özellikler ise Tablo 3’te yer almaktadır. Tüm bu tablolar kılavuzun ileriki sayfalarında bulunmaktadır.
 • Tercih yapmadan önce ÖSYM sistemindeki mezuniyet bilgilerinizi mutlaka okuyun ve yanlışlık varsa bildirin.
 • Bazı kadrolarda birden fazla özellik varsa SADECE birini karşılamanız yeterlidir.
 • Tercihlerinizde son gün son dakikaya kadar sınırsız sayıda değişiklik yapabilirsiniz. Bu sizin için herhangi bir dezavantaj oluşturmayacaktır.
 • Toplamda 30 Tercih yapabilirsiniz. En çok istediğini kadroyu üst sıralara yazmanızı öneririz.
 • Ek olarak ÖSYM’ye hiçbir belge gönderilmeyecektir. Tüm tercih işlemleri Online olarak gerçekleştirilecektir.
 • Son tercihinizi girdikten sonra hepsini kontrol edin ve “Tercihlerim ÖSYM’ye Bildirilmiştir” yazısını görmeden sistemden çıkmayın.
 • Tercih yaparken sadece mezun olduğunuz alan ile istediğiniz kadro uyuşmuyor ise sistem tercihinizi kabul etmemektedir.
 • Tercih ücreti tercihler sisteme girildikten sonra yatırılacaktır. ÖSYM sistemindeki Ödemeler menüsünden kredi kartı veya banka kartınızla ödemenizi yapabilirsiniz. Ücret 20,00 TL’dir.
 • Ücreti yatırmak için son tarih tercihin bittiğin günden sonraki gün olan 22 Ağustos 23:59 saatidir. Bu gün ve saatten sonra tercih ücreti kabul edilmeyecek, doğal olarak da tercihlerinizi kabul görmeyecektir.
 • Mezun olunan alan bilgisinde yanlışlık olanlar tercih süresi içinde bu değişikliği yaptırmak zorundadır. Sağlık personeli alımı için gerekli tüm detaylar ÖSYM’de yayınlanan tercih kılavuzunda yer almaktadır. Kılavuzu baştan sona kadar okumadan sakın tercih yapmayın.

“Sağlık Bakanlığına bağlı taşralardaki kadrolara atananların ücretleri merkezi yönetim bütçesinden ödenecektir.”

ÖZEL DURUM: Sağlık Fizikçisi, Dil ve Konuşma Terapisti, Perfüzyonist ve Odyolog kadrolarına başvurmak isteyen master ve doktora yapmış adaylar direkt olarak Devlet Personel Başkanlığı Kamu Personel İstihdam Dairesi Başkanlığına 19 Ağustos 2019 tarihine kadar bireysel olarak başvurmaları gerekmektedir.

Yerleştirme sonuçları ilan edildikten sonra Sağlık Bakanlığı web sayfasında göreve başlama ile ilgili belgeler yayınlanacaktır.

Eğitim Haberim ekibi olarak en güncel sağlık personeli alımı duyurularını yayınlamaya devam edeceğiz. Bizi izlemeye devam edin.

Yorum yapın