arama

  Psikoloji Bölümü Hakkında Bilgiler

  Psikoloji Bölümü
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

  İnsanların davranışları, düşünceleri, eylemleri, etkileşimleri ve tepkileri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak istiyorsanız psikoloji okumayı seçebilirsiniz. Psikoloji dalında yüksek lisans eğitimi de yapabilirsiniz.

  Psikoloji geniş bir konudur ve seçtiğiniz uzmanlık alanına bağlı olarak, psikoloji konusunda kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz. Psikoloji bölümünde yüksek lisans iki yıl sürmektedir. Yarı zamanlı öğrenim görmek istiyorsanız, daha uzun sürmektedir.

  Psikoloji bölümünde yüksek lisans araştırması fen bilimleri, psikolojinin sanat ve beşeri yönlerini araştırmayı tercih edebilirsiniz. Öğrendiklerinizi bir araya getirmek için bir araştırma projesi veya tez çalışması yapmadan önce, çeşitli dersleri tamamlayacak, bilgi ve becerilerinizi geliştireceksiniz.

  Psikoloji Uzmanlıkları

  İş, eğitim, spor ve sosyoloji gibi diğer konularla sıklıkla örtüşen çok çeşitli uzmanlık alanları vardır. Hangi uzmanlaşmayı odaklanmak isterseniz o konuda araştırmalar yapıp uzmanlığınızı alabilirsiniz. Birçok psikoloji bölümünün, belirli psikoloji kariyerleri için özel destek sunan, açık uzmanlık alanları olacaktır.

  Aşağıda ilginizi çekebilecek bazı popüler psikoloji uzmanlıkları vardır:

  Klinik Psikoloji

  Klinik psikolojide bir kariyere adımı atmak, hastaların zihinsel sağlık veya davranış sorunlarını değerlendirmek ve tedavi etmek istiyorsanız, bu uzmanlık sizin için en uygunudur. Bir klinik psikolog olarak nitelendirmek için muhtemelen daha fazla eğitim tamamlamanız gerekeceğini unutmayın. Bununla birlikte, bu alanda yapacağınız uzmanlık size klinik psikoloji kariyerleri için iyi bir temel sunacaktır. Hastaları nasıl teşhis edeceğinizi ve onları nasıl tedavi edeceğinizi öğrenip, pratik yapmanızı sağlayacaktır.

  Danışmanlık Psikolojisi

  Psikoloji dersinde mümkün olabileceğinden çok daha fazla zihinsel sağlık sorunu ve travmayı anlamanızı güçlendirecektir. Danışmanlık pratiği, terapötik beceriler ve mesleki standartlar dahilinde gelişim psikolojisi, yaklaşımları ve teknikleri ile ilgili konuları ele alacaksınız. Çoğu zaman, bu alandaki yüksek lisans öğrencilerinin pratik deneyim kazanmalarına, araştırma becerileri ve profesyonel becerilerin bir kombinasyonunu geliştirmelerine olanak tanınır.

  Deneysel psikoloji

  Deneysel psikoloji araştırmaya dayalıdır ve deneysel bilimsel yöntemlerle insan davranışlarının nasıl çalıştığını ve  nasıl uygulandığını öğreneceksiniz. Klinik, gelişimsel, sosyal ve bilişsel sinirbilim gibi belirli bir psikolojik araştırma alanında uzmanlaşmak için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Eğer sadece bilişsel sinirbilim alanında uzmanlaşmak istiyorsanız (nörolojik mekanizmaların düşüncelerimize ve davranışlarımıza nasıl dahil olduğu ile ilgilenen nörobilim bölümü), bu alanda yüksek lisans yapmalısınız.

  etiketlerETİKETLER
  Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.