Okullar Ne Zaman Açılacak? Ara Tatiller Ne Zaman?

By Eğitim Haberleri

2020-2021 Eğitim-Öğretim Sezonunda yeni öğretim müfredatı uygulanacak. Aynı zamanda okulların açılış ve kapanış tarihleri de değişti. Normal sezonda Eylül’ün üçüncü haftası okullar açılırken, oryantasyon programı uygulanan okul öncesi öğrencileri, 1. sınıf öğrencileri ve 9. sınıf öğrencileri okula 1 hafta erken geliyordu.

Yeni açıklama ile 9 Eylül 2019 tarihinde okullar öğrenci ve öğretmeniyle birlikte iş başı yapacak. Öğretmenlerin Eylül’ün ilk 2 haftası yaptıkları seminer dönemi 1 haftaya düşmüş olacak. Kalan bir haftayı ise Kasım ayında yapacaklar

Okulların açılma tarihi ne?

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK, okulların açılma, kapanma tarihleri ile birlikte ara tatiller hakkında açıklama yaptı. Yeni sisteme göre öğrenciler okula 1 hafta erken başlayacak. Kasım ayında 1 hafta ara tatil olacak. Yarı yıl tatili ise yine aynı dönemleri, yani Ocak ayının son haftası ile Şubat ayının ilk haftasını kapsayacak. Ancak süre azaldığı için Ocak ayının son haftası gibi ara tatil yapılması planlanıyor.

İkinci dönem ise eskisi gibi başlayacak ama Nisan ayında yine 1 hafta tatil yapılacak. Okullar kapanış dönemi olarak ise biraz daha geç kapanacak.

Ara tatillerde öğretmenler okulda olacak

Ara tatil olarak belirlenen Kasım ve Nisan aylarında birer haftalık süreçlerde öğretmenler okullarda olacak. Veli toplantıları, ŞÖK toplantıları, Zümre toplantıları gibi görevleri yerine getirecek. Ayrıca gezi, turnuva gibi sosyal etkinlikler de bu haftalar için planlanacak.

Okulların Açılış Tarihi: 9 Eylül 2019

İlk Ara Tatil: 18 – 22 Kasım 2019

Yarı Yıl Tatili: 20-31 Ocak 2020

İkinci Ara Tatil: 6-10 Nisan

Kapanış Tarihi: 19 Haziran

Bu plana göre okullar 1 hafta erken açılıyor. Ancak oryantasyon programı olarak adlandırılan uyum eğitiminin eskisi gibi diğer öğrencilerden 1 hafta önce yapılıp yapılmayacağı ise kesin değil. Muhtemelen okul öncesi, 1. sınıf ve 9. sınıf öğrencileri diğer öğrenciler ile birlikte ders başı yapacak.

Böylece oryantasyon dönemi de ortadan kalkmış oldu. Şimdi asıl kafaları kurcalayan soru ara tatiller nasıl değerlendirilecek? Okula tam uyum sağlamış zorlu öğrenciler Kasım ayındaki 1 haftalık tatilden sonra okula tekrar uyum problemi ile gelir mi?

Normal şartlarda oryantasyon dönemi ile birlikte hemen hemen her 1. sınıflarda köşede oturan, ağlayan, annesini isteyen ve annesini bırakmayan birkaç öğrenci olabilmektedir. Bu öğrencilerin Kasım ayı içindeki ara tatilden olumsuz etkilenmemeleri için bir önlem alınmalı.

Yorum yapın