Okul fobisi ne kadar sürer?

By Diğer

Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin yaşadığı okul fobisi ne kadar sürer? Bu konuda rahatsız olan ailelerin çocuklarının okula ne zaman alışacağı konusunda tedirgin oldukları görülüyor. Bu yüzden okul fobisinin ne kadar sürdüğü ile ilgili uzman görüşü içeren yazımızı okumanız size yol gösterecektir.

Normal şartlarda ayrılma anksiyetesinin yaşandığı ailelerde çocuklar anneden ayrılıp annesini evde bırakacağı ve kendisi yepyeni, alışmadığı ve yabancı bir ortama gireceği için yüksek düzeyde stres yaşar. Hele bir de kendisinden yaşça küçük bir kardeşi varsa, o da okula gitmiyorsa öğrencinin tedirginliği daha da artar. Annesiyle kardeşinin evde yalnız kalacağı, kendisini unutacakları tarzında en basit ifadeyle bir kaygı taşır.

Bu kaygılı durumu gidermek için çeşitli teknikler vardır. Ancak o başka bir yazımızda ( okul korkusunu nasıl yenebilirim) detaylı olarak anlatıldığı için bu yazımız daha çok okul fobisi ne kadar sürer konusuyla ilgili olacak.

Okul fobisi kaç gün sürer?

Okul fobisinin bir an önce bitmesi ve çocuğunuzun okula alışması, kendiliğinden durması en büyük arzunuzdur. Okul fobisi kaç gün sürer, çocuğum bu durumu ne zaman aşar tarzındaki kaygılarınızı gidermek ve çocuğunuzu okula adapte etmek için doğru yöntemleri kullanır ve istikrarlı davranırsanız okul fobisi fazla uzun sürmez.

Bunun için sınıf öğretmeniyle çok sıkı bir yol izlemelisiniz. Ana kuzusu olarak değerlendirmeniz, ona kıyamamanız ve ağlayacağına okulu bıraksın tarzındaki anlayışınız işi oldukça çıkmaza sokacaktır. Bu anlayış yerine daha doğru ve bilimsel yaklaşımları benimsemeniz önemlidir.

Okul fobisi için sınıf öğretmeniyle kuracağınız diyalog ve oluşturacağınız iş birliği tamamen çocuk odaklı olmalıdır. Çocuğunuzda okul fobisinin fiziksel belirtileri görülebilir. Psikosomatik belirtiler adı verilen bu göstergeler psikolojik kökenli fiziksel rahatsızlıklardır. Karın ağrısı veya baş ağrısı bunların en sık rastlanılanıdır. Çocuğunuz sabah uyandığında sahte bir karın ağrısı hikayesi uydurabilir. Tabi duygusal yaklaşacağınız için hemen bir hekim kontrolü girişiminde bulunursunuz ama alacağınız muhtemel cevap psikolojik, yazılacak muhtemel reçete ağrı kesiciler olacaktır.

Çocuğunuzun okuldan kaçacağını düşünerek fazla taviz vermemelisiniz. Okulda bu süreci aşana kadar ne kadar süre kalacağınız da tamamen izleyeceğiniz yol ile ilgilidir.

Tam anlamıyla okul fobisi ne kadar sürer?

Ancak en uzun süren okul korkusu 14 gündür. Daha kısa sürebilir ancak daha uzununa müsaade etmemelisiniz. Net bir tavırla 1 veya 2 hafta içinde bu durumu düzeltebilirsiniz. Net tavır derken acımasız bir otorite figürü olarak değil, kuralları benimseten ve gerektiğinde anlayışlı bir tavır benimsenmelidir.

Yorum yapın