Öğrencilerden Rektörlüğe Çadırlı Eylem

By Eğitim Haberleri

Öğrencilerden Rektörlüğe Çadırlı Eylem

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, bir takım taleplerinin yerine getirilmesi için rektörlüğe karşı ilginç bir eylem başlattılar. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Mehmed Özkan’ın bazı uygulamalarına yönelik başlatılan eylemde, öğrenciler diğer arkadaşlarını da kendilerine destek olmaya davet ettiler.

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri Talep Listesi Yayınladılar

Öğrenciler bir takım talepleri olduğunu ve bu taleplerin acilen yerine getirilmesini istediklerini belirterek, taleplerine ilişkin bir liste yayınladılar.

Rektörlük binası önünde de çadır kuran öğrenciler, üniversite rektörü Özkan’ın yeni akademik yıla adeta çılgın projeler ile girdiğini söyleyerek, “Çadırını kap gel” sloganıyla diğer öğrencileri de eyleme katılmaya davet ettiler.

Öğrenciler başta yemekhane ücretlerindeki artışın, biran önce geri çekilmesini talep ettiler. Aynı zamanda yemekhane çalışanlarının, bu süreçte mağdur edilmemesi talebinde de bulunan eylemciler, arkadaşlarınıda eyleme katılım için davet ettiler. Aynı zamanda güvenlik amacıyla konulmuş olan turnike sisteminden duydukları rahatsızlığı dile getiren öğrenciler, güvenliğin öğrencilere karşı bir sopa gibi kullandığını belirterek, biran  önce gereksiz güvenlik uygulamalarından vazgeçilmesini ilettiler.

Karma yurt sistemine geri geçilmesi hususunda da bir talepte bulunan öğrenciler, öğrencinin en temel ihtiyaçlarından birisi olan barınma ihtiyacının da uygun bir şekilde karşılanması gerektiğini söyleyerek, cinsiyet ayrıştırmasına karşı olduklarını da sözlerine ilave ettiler.

LGBT Gruplarından Destek

Eyleme katılan öğrencilerin bir kısmının LGBT gruplarına üye oldukları ve hatta eylem çadırında, LGBT bayrakları açtıkları görüldü. Eyleme okul genelinden yaklaşık 60 öğrenci katılırken, diğer öğrenciler aslında Üniversitede yaşananların rutin şeyler olduğunu, bazı LGBT gruplarının olayı kışkırtmak istediklerini dile getirdiler. Kendilerine habercilerin soru sorduğu diğer öğrenciler, “Aslında turnike gibi bir sistem, eylem yapmayı gerektirecek bir sistem değildir. Burada hepimizin güvenliği için alınmış bir karar var. O turnikeden eyleme katılan arkadaşlarda dahil, günde 4 kez geçmiyoruz bile. Bunu bu kadar sorun etmek, oldukça gereksiz. Yemek ücretlerinin biraz daha aşağı çekilmesi gerekir” tarzında, ortalama bir görüş belirttiler.


Yorum yapın