Mühendislik Kazanmak İçin Gerekenler

By YKS

Sayısal öğrencilerinin tıp ile birlikte en çok tercih ettiği bölümlerin başında mühendislik gelmektedir. İnşaat, makine, endüstri, bilgisayar, otomotiv, elektrik elektronik gibi birçok alanda mühendislik dalı bulunmaktadır. Ancak mühendislik eğitimi veren fakülteler yüksek oranda tercih edildiği gibi yüksek puanlara da sahiplerdir. Mühendislik Kazanmak bu yüzden zor olacaktır. Öncelikle mühendislik kazanmanın zorluğundan da zorlu bir fakülteye gideceğinizi unutmamak gerekir. İyice araştırarak bu bölümü isteyip istemediğinizi kararlaştırmalısınız. Eğer istiyorsanız sıkı bir çalışma programı hazırlamanız gerekecektir.

Mühendislik Kazanabilmek İçin Kaç Net Gerekli?

Mühendislik Kazanmak tıp ya da hukuk bölümlerinde olduğu gibi dar bir kıstas bulunmamaktadır. Yani ilk 1000 sıralama ile ya da ilk 150000 sıralama ile de mühendislik kazanılabilir. Lakin iyi bir mühendislik eğitimi alabilmek için, iyi bir üniversite kazanmanız gerekmektedir. İyi bir mühendislik eğitimi aldığınızda geleceğiniz de daha parlak olacaktır. 4. sanayi devrimi ile birlikte sadece nitelikli mühendislere ihtiyaç duyulacağı düşünüldüğünde bu durum oldukça önemlidir. Nitelikli bir mühendis ise nitelikli okul ve nitelikli bir bölümde iyi bir eğitim alarak yetişir. Bütün bunları düşünerek en doğru okulda size en uygun bölümü hedef edinmelisiniz.

Mühendislik Kazanmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Mühendislik Kazanmak için öncelikle hedefinizi belirlemeniz gerekmektedir. Doğru üniversite ve doğru bölümü belirleyip, alternatifleri de sıraladıktan sonra size ne gerektiğini anlayabilirsiniz. Sınava hazırlanırken eski sistemde olduğu gibi matematik ve fiziğe çalışmak bu sefer yetmeyecektir. Sayısal puanı bire indirildiğinden matematik, geometri fizik, kimya ve biyoloji derslerine aynı ağırlıkta çalışmak gerekir. Bunların yanı sıra Türkçe ve sosyal bilimlerinde temel yeterlilik testi sorularına hazırlanmak gerekir. Ancak haftalık çalışma saatinizin %80’ini sayısal derslere ayırmalısınız. Bunu yapmak size sınavda başarı getireceği gibi mühendislik kazandığınızda da yardımcı olacaktır.

 


Yorum yapın