arama

  MİS ( Milli İzleme Sınavı ) Nedir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

  MİS ( Milli İzleme Sınavı ) Nedir?

  Bir süre önce TEOG Sınavı yerine gelecek sınav sistemi konuşuluyordu. TEOG Sınavı yerine gelecek olan sınav sistemini beklerken MİS ( Milli İzleme Sınavı ) diye bir kavram ortaya çıktı. TEOG sınavı yerine çıkarılacak ve düzenlemeler ile yön bulacak sınav sistemi ile alakalı bilgi beklerken çalışmalar sırasında ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Ülkemizde en iyi eğitim sistemini okuyan kesime avantajlı bir şekilde sunmak isteyen bakanlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘’ merkezi sınav olmasın ‘’ talimatı verilmişti. Bu talimatın verilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından birçok ile resmi yazılar gönderilmeye başlandı. Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen yazıda ilkokul 5. Sınıfta uygulanacak yeni sistemsel sınavın detayları yer alıyordu. 5. Sınıflara uygulanacak olan bu sınavın talimatlarının yer aldığı yazı da MİS ( Milli İzleme Sınavı ) yer almaktaydı. Gönderilmiş olan genelge de yeni düzenlenecek olan sınav sisteminin yapılması talimatı veriliyordu. Yeni düzenleme ile getirilecek sınavın isminde ise Milli İzleme Sınavı yazmaktaydı.

  Milli İzleme Sınavı  Ne Zaman Yapılacak?

  5. Sınıflar için hazırlanmış olan bu sınav Aralık ayında uygulanacak. Milli İzleme Sınavı Soruları içerisinde genellikle test sorular yer alacak. Fakat öğrencilerin düşünce zihin ve bilgi derecelerini ölçme adına sınavda açık uçlu sorulara da yer verilecek. Açık uçlu sorulara verilen cevaplar sayesinde ileriye dönük başarılı öğrencilerin şimdiden kendini göstermesi sağlanacak. Başarılı öğrencilerin ya da başarıya adım atabilmiş her öğrencinin başarı grafiği okuduğu dönem içerisinde incelenecek.

  Milli İzleme Sınavında Hangi Derslerden Sorular Sorulacak?

  5. Sınıfta birçok ders eğitimi verilmektedir. Bu derslerin yanı sıra Milli İzleme Sınavı Soruları arasında Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri sorularına yer verilecektir. İllere gönderilen genelge ile birlikte sınav sisteminin öncelikli olarak denenebilmesi için pilot iller bildirildi. Pilot olarak belirlenen bu illere dönem sonuna kadar yetiştirilmesi gereken konular Milli Eğitim Bakanlığınca bildirildi. Aynı zamanda Pilot illere gönderilen yazıda Milli İzleme Sınavının nasıl uygulanacağı ile alakalı bilgilendirmede yapıldı. Pilot illerce yapılacak olan ilk sınavda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan 5. Sınıf Türkçe Ders Kitaplarında yer alan ilk dört temaya yer verilecek. Türkçe sınavında yer alacak olan konular ise ‘’Çocuk Dünyası, Milli Mücadele ve Atatürk, Erdemler, Bilim Teknoloji’’ konuları olarak belirlendi. Fen Bilgisi alanında belirlenen konular ise ‘’ Dünya, Güneş ve Ay, Canlılar Dünyası, Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünmesi ‘’ olarak belirlenirken öğrencilerin dünya güneş ay hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlandı. Ayrıca belirlenen konularla birlikte öğrencilerin mikroskobik canlıları tanımaları  ve kuvvet sürtünme olaylarını bilmeleri de hedeflendi.

  Milli İzleme Sınavında Hangi Matematik Konuları Yer Alacak?

  İlkokul düzeyinde yapılacak olan bu sınavda Matematik alanında ‘’Doğal Sayılar, Doğal Sayılarda İşlemler, Kesirler ve Kesirlerde İşlemler’’ konularından sorular sorulacak. Aynı zamanda Milli İzleme Sınavı Soruları içerisinde 9 basamaklı sayıların yazılması, 5 basamaklı sayıların toplanıp çıkarılması da istenecek. Ayrıca dört işlem mantığı ile çözülen sorular ve çözümlerde kare küp hesaplaması yapılabilecek problemler tercih edilecek.

  Milli İzleme Sınavında Pilot İller Nerelerdir?

  Sınav sistemi gerçekleşmeden önce seçilmiş olan bazı pilot iller bulunmaktadır. Bu illerde öncelikli olarak sınav sisteminin denenmesi yapılacaktır.  Önümüzdeki dönemlerde Türkiye’nin dört bir yanında uygulanacak olan bu sınav şuan için Bakanlık tarafından belirlenen 15 şehirde yapılacak. Milli İzleme Sınavı için belirlenen Pilot İller ; Aydın, Bursa, Erzurum, Mardin, Mersin, Konya, Gaziantep, Kayseri, Trabzon’dur.

  Milli İzleme Sınavının Avantajlar Nelerdir?

  5. Sınıflar için çıkarılacak olan bu sınav sistemi , önümüzdeki dönemlerde 6. 7. ve 8. Sınıflar içinde uygulanacağı açıklandı. Milli İzleme Sınavı Sonuçları sonrasında alınacak olan notun ortalamaları 8. Sınıfta puana yansıtılacak. 1 Milyon 250bin öğrencinin liseye yerleşmesinde yardımcı olacak Milli İzleme Sınavı ek puan gibi ortalamayı etkileyerek öğrenciye yarar sağlayacaktır. Aynı zamanda elde edilecek yüksek ortalamalar sonucunda öğrencilerin ödüllendirilmesi fikri üzerinde de çalışmaktadır. Bakanlar tarafından ödüllendirme düşünülmesinin yanı sıra  ayrıca öğrencinin katılmış olduğu bilim, sanat, spor aktiviteleri gibi alanlarında puana etki edeceği bildiriliyor.