arama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Küresel Rekabet Bizim İçin Önemlidir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Küresel Rekabet Bizim İçin Önemlidir

Göreve geldiği günden beri dikkat çekici ve alışılmışın dışında açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katılmış olduğu TEKNOFEST alanında yaptığı açıklamada, “Bizim işimiz sadece eğitimi bir kalıba oturtmak değil, aynı zamanda küresel rekabettir” dedi.

Alanda yaptığı açılışın akabinde TEKNOFEST stantlarını gezen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bakanlığını yaptığı MEB’in standını da ziyaret ederek, stant görevlileri ile bir süre sohbet etti.  Stant başında gazetecilerin sorularını yayınlayan Ziya Selçuk, yaptığı açıklamalarda şunlara değindi.

Ziya Selçuk : Sadece Eğitimi Kalıba Oturtmaya Değil, Küresel Rekabete Önem Vermeliyiz

“Milli Eğitim gibi bir bakanlığın tek amacı, sadece eğitimi bir düzene koymak olmamalı. Aynı zamanda, gerek eğitimde ve eğitimin tetiklediği özellikle teknoloji gibi alanlarda, küresel olarak rekabet edebilecek düzeye ulaşmalıyız. Bunu yapmak, geleceğimizi aydınlatacak önemli bir ışık olacaktır” dedi.

TEKNOLOJİYİ ÜRETEN TAM BAĞIMSIZ ÜLKE OLUR

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk açıklamasının devamında, “Bugün dünyada süper güç diye tanımladığımız ülkelere baktığımızda, teknoloji odaklı bir üretim anlayışına sahip olduklarını görebiliriz. Bizde bunu yapabilmeli, teknoloji üretiminde küresel bir rekabetin içerisinde olmalıyız. Bunu başardığımız zaman, ciddi anlamda tam bağımsız bir ülke olabiliriz. Çünkü gelecek, günümüzde olduğu gibi, teknolojinin elindedir. TEKNOFEST gibi bir festivalinde temel öğesi, zaten budur.

Milli Teknoloji hamlelerinin kapsamını artırdıkça, bu festivalden daha geniş alanlara yayılmamız kaçınılmaz olacaktır.” Dedi.

Ziya Selçuk aynı zamanda geleceğe robot teknolojisinin damga vuracağını belirterek “Bugün ilkokula başlamış olanlar, 2040’lı yıllarda iş hayatında olacaklar. Artık geleceğin yapay zeka üzerine kurulu bir sistem olacağını anlamak, güç değil. Bizlerde yarınımız olan çocuklarımız için üzerimize düşeni yapıp, bu öngörülere göre hazırlıklar yapmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.