Memur Maaş Zammı Hakem Kuruluna Kaldı

By Genel

Bir süredir devam etmekte olan memur maaş zammı görüşmelerinde taraflar anlaşmaya varamayınca sonucu Hakem Kurulu belirleyecek. Sendika ve hükümet yetkilileri arasında anlaşmaya varılamayınca kanun gereği toplu görüşmelerde ele alınan memur zammı ve özlük haklarında iyileştirme kararı Hakem Kuruluna sevk edildi.

Hükümetin sunduğu oranı beğenmeyen sendika zam teklifini iki kez reddederek sürecin Hakem Kuruluna yönlenmesine neden oldu. % 3,5 oranındaki teklifi % 4’e çıkaran hükümetin bu teklifi beğenilmeyince yetkili sendika olan Memur-SEN iş bırakma ve cüzdan atma eylemi yaptı.

Eylem sonucunda basın açıklaması yapan Memur-SEN başkanı Ali YALÇIN, bu tekliflerin kesinlikle kabul edilemeyeceğini ve masadan anlaşamadan kalktıklarını belirterek hükümetten beklentileri açıkladı. Ancak hükümet adına görüşmeleri yürüten Bakan Zehra Zümrüt SELÇUK ise son tekliflerinin bu olduğunu belirterek Hakem Kuruluna gidileceğini belirtti ve görüşme süreci sonlandı.

Masada sözleşme yapamadıklarını, uzlaşmanın öncelikleri olduğunu belirten Bakan Zehra Zümrüt SELÇUK, görüşmeler neticesinde gelinen son noktanın rapor halinde hakem kuruluna iletildiğini belirtti.

Hükümetin ilk teklifi kaçtı?

Hükümetin memur zammı konusunda sendikalara ilettiği ilk teklif 2020 yılının ilk 6 ayı için % 3,5 ikinci altı ayı için ise %3 idi. 2021 yılı için ise ilk 6 aylık döneme % 3, sonraki 6 aylık döneme % 2,5 teklif vermişti. Bu oranları düşük bulan yetkili memur konfederasyonları reddetmişti.

5. Dönem toplu görüşmeleri kapsamında ilk teklifi kabul edilmeyen hükümet teklifi revize etmiş, 2020 yılı için %4 + %4, 2021 yılı için ise %3+%3 olarak yeni teklif sunmuştu. Ancak bu teklif de memur sendikalarının beklentisinin altında kaldı.

Memur Sendikaları iş bıraktı

Memur zammı için sunulan teklifi beğenmeyen memur sendikaları sürecin noktalanmasına bir gün kala Ankara’da Çalışma Bakanlığı önünde iş bırakma eylemi yaptı ve cüzdanlarını fırlattı. Ancak bu eylem sonuç vermedi ve hükümet teklifini revize etmedi. Son teklif neticesinde de anlaşma sağlanamayınca sürecin gerektiği gibi ilerlemesi için Hakem Kurulu devreye girecek.

Sürecin bundan sonraki kısmında Hakem Kurulu nihai kararı verecek ve Çalışma Bakanlığı da yetkili sendikalar da bu teklifi kabul etmek zorunda kalacak. Bundan önceki süreçlerde Hakem Kurlu genelde hükümetin istediği oranların biraz üstünde karar alarak süreci noktalıyordu.

Hakem Kurulunun kararının ardından mutabakatlar imzalanacak ve sözde toplu görüşmeler de bitmiş olacak. Memurların yaptırım gücünün de olmadığı, kamu işçileri kadar zam alamadıkları görülmüş oldu.

Yorum yapın