Matematik Nasıl Çalışılır? (Soru Çözmek Artık Daha Kolay)

By Genel

Matematik, hemen hemen tüm dünyada, konular hakkında en çok şikayet edilenlerden biridir. Matematiği sevmeyen öğrenciler, sınavlara ve hatta ev ödevlerine gelince, ödevleri zor veya sıkıcı bulup, sadece iyi olmadıklarını söylerken sık sık yüksek düzeyde stresle karşı karşıya kalırlar. Bu yüzden sadece Türk öğrenciler için değil tüm dünya öğrencileri için matematik nasıl çalışılır konusunda yüksek fayda sağlayacağınız, artık soruları daha kolay çözeceğiniz tavsiyelerimizi veriyoruz.

Ne yazık ki, çoğu öğrenci matematik gereksinimine sahip olduğu için, Sosyal Bilimler veya Güzel Sanatlar dalında okuyor olsalar bile, üniversiteye girdiklerinde matematikten kaçamazlar. Okuldaki Matematikle her zaman mücadele ettiyseniz, konuyla ilgili güçlü bir temele sahip olmadığınız için üniversite düzeyinde bir ders alırken daha da zorlanabilirsiniz.

Fakat işe koyulmaya istekli iseniz matematik gerçekten imkansız değildir. Öğrenciler genellikle konuyu sıkıcı ya da zor buluyorlar çünkü formülleri ve prensipleri anlamak, temelde uzmanlaşmak ya da yeterince pratik yapmak için zaman harcamıyorlar.

İşte matematiği etkili bir şekilde öğrenmeniz için bazı ipuçları. Böylece, bu şartları yerine getirip, çok fazla strese girmeden matematik sorularını daha kolay çözmeye başlayabilirsiniz.

Pratik yapın, pratik yapın, daha çok pratik yapın

Bu bir sır değil, fakat birçok öğrenci matematik söz konusu olduğunda bu temel tavsiyeyi görmezden geliyor. Matematik bol miktarda ‘pratik yapmak’ gerektiriyor ve bu bir sınavdan önceki gece bir ders kitabından ezberleyebileceğiniz bir konudan ibaret değil.

Pratik ile doğal olarak gelen problemlerin arkasındaki mantığı ve süreçleri anlamanız gerekecektir. Ayrıca, daha iyi bir matematik öğrencisi olmanıza yardımcı olmak için yapılan en yaygın hataları öğrenerek kendinizi tanımanız ve farklı çalışmanız gerekecektir.

Belirli bir kavramı veya formülü anladığınızı düşünüyor olsanız bile, mevcut tüm bilgileriniz, ‘kuralın istisnası’ olan ya da özellikle zor olan belirli bir problemle karşılaştığınızda içinden çıkılmaz bir döngü yaratabilir.

Problemleri çözmek için bolca uygulamaya ihtiyacınız olacak. Eğer matematikte zayıfsanız, kendinize biraz pratik kitap alıp ya da online ücretsiz pratik alıştırma programları yükleyerek güçlenin.

Ödevlerinizi yapın

Ödev yapmak şüphesiz öğrencilik döneminin en tatsız anılarından biridir. Sıkıcı geldiği için faydasını anlamak biraz zor olsa da, lise öğrencisi veya etüt merkezi öğrencisi iseniz öğretmenleriniz tarafından verilen ödevlerin mantığını anlamanız çok önemlidir. Öğretmenler ödevi size işkence olsun diye vermezler. Ödev verilmesinin sebebi konunun pekiştirilmesidir. Ödevler genelde soru çözmek ile ilgili olduğu için birinci maddede geçen pratik yapmak ile bire bir ilgilidir. O halde ödev candır.

Öğrendiklerinizi uygulamanız gerektiğinden, ödevlerin matematik için çok önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Matematik ödevine gelince, çok uzun süre beklememek en iyisidir, bu yüzden kavramlar hala aklınızda tazeyken ödevlerinizi yapıp uzun süreli belleğinize yerleştirmeniz en faydalı öğrenme türü olacaktır. Ödevinizi ve ödevlerinizi her dersten sonra tamamlarsanız, kavramlara hakim olmayı ve problemli alanlarınızı tanımlamayı daha kolay halledersiniz.

Kapsamlı notlar alın

Matematik dersinde öğretmeninizin söylediklerini kapsamlı olarak not almanızı tavsiye ediyorum. Daha sonra, notlarınızı gözden geçirdiğinizde veya ödevinizi yaparken, bu notlar, öğretmeninizin onunla uğraşırken neler söylediğini hatırlayabileceğinizden, zor bir problemi çözmek için ihtiyacınız olan şey olabilir.

Ayrıca, matematik aktif öğrenmeyi teşvik eder, bu yüzden dersi dinlerken odaklanırsınız ve konuya odaklanmak sonradan öğrenmeye çalışmak yerine daha iyi yerleşmesini sağlar.

Yardım isteyin

Matematik dersinde yardım istemekten sakın kaçınmayın. Onlarca öğrenci içinde söz almaktan çekinebilirsiniz ancak şuna karar verin. Matematiği öğrenmek mi daha önemli, söz almaktan çekinmek mi?

Matematik kümülatif bir derstir yani güçlü bir temele ihtiyacınız olacak; yoksa kolay ve hızlı bir şekilde geride kalacaksınız. Sınıfta bir soru sorma cesaretini toplayamıyorsanız sorun değil, ancak öğretmeninize dersten sonra, dersler arasında veya mesai saatleri boyunca her zaman soru sorabilirsiniz.

Ayrıca akranlarınızdan yardım alabilir, gerçekten zorlanıyorsanız özel ders arayabilir veya sorunları birlikte tartışabileceğiniz bir çalışma grubuna katılabilirsiniz. Bazen, gerçekten anlayabilmeniz için size farklı bir şekilde açıklanan bir şeye ihtiyacınız vardır. Biraz destek ve yardım almak bir matematik dersinde ustalaşmak için ihtiyacınız olan şey olabilir!

Kendine inan

Doğru tutum matematik dersini öğrenmek için önemlidir. Kendimize genç yaşta matematikte iyi olmadığımızı söylediğimizde, kendimizi başarısızlığa hazırladık. Matematikte iyi olmadığınız veya çok sıkıcı olduğu inancını pekiştirmek, matematik kaygısı, stres ve düşük güven ile karşılaşma olasılığını artırır , bu da sınıfta çaresiz duyguların yanı sıra düşük alıkoyma oranına yol açar.

Matematik nasıl çalışılır hakkında sunduğumuz bu tavsiyeler ile artık matematik sorularını çözmek çok daha kolay.

Yorum yapın