LGS Türkçe Konu Dağılımı Ve Soru Türleri

By LGS

Ortaokuldan liselere geçişte uygulanan TEOG sınav sisteminin yerini Liselere Giriş Sınavı yani LGS’ye bıraktı. Bunun ardından öğrenciler tarafından en çok merak edilense sınav içeriği olmaya başladı. Toplam 135 dakika ve 90 sorudan oluşacak sınavın 50 sorusu sözel bilimlerden gelecek. Sözel soruların 20 tanesiyse Türkçe olacak. Bu hususta Türkçe konu dağılımı oldukça önemli olacaktır. 20 Türkçe sorusu hemen hemen aynı oranda dağılım gösterecek. Liselere Giriş Sınavında Sözel bölümü sayısala oranla daha ağır basmaktadır. Türkçe ise Matematik ve Fen bilimleri ile birlikte en çok soru sayısına sahip test olacak.

LGS Türkçe Soru Türleri

Yeni gelen bütün sınav sistemlerinde olduğu gibi Liselere giriş sınavı da öğrencilerin bilgisini ölçmeyi tercih etmeyecek. Bunun yerine öğrencilerin konuları ve soruları yorumlama becerisini göz önünde bulunduracak. Bu yüzden de sorular buna uygun hazırlanacak. Sözel bölümlerde ve özellikle Türkçe testinde yorumlama becerisi daha ağır basacak. Öğrencilerin konuları ezberleyip sınavda başarı yapmaları mümkün olmayacak. Öğrenciler konuları anlamalı ve yorumlamalıdır. Doğru şekilde çalışıp, yorumlama becerisini geliştiren öğrencilerse sınavda başarılı olacaklardır. Bu sistemle öğrenci seçiminde doğru karar verilmesi hedeflenmektedir.

LGS Türkçe Konu Dağılımı

Liselere giriş sınavının en önemli testlerinde biri olan Türkçe testinde hemen hemen her konudan bir veya iki soru çıkacak. Çıkması olası konular arasından ise anlam çıkarma konusu ağırlıklı olacaktır. LGS Türkçe konu dağılımı içerisinde sözcükte anlam, cümlede anlam, parçada anlam olarak 3 tür anlam çıkarma sorusu sorulacaktır. Cümle konusunda ise cümlenin ögeleri, cümle vurgusu ve cümle çeşitleri sorulacaktır. Yazım ve imla kuralları ile noktalama işaretleri de yer alacak diğer konulardır. Bunların dışında söz sanatları, metin türleri, anlatım bozuklukları, fiillerde çatı, fiilimsi ve ses bilgisi konuları sınavda yer alacaktır.

Yorum yapın