LGS Matematik Konu Dağılımı Ve Soru Türleri

By LGS

LGS bir diğer adıyla Liselere Giriş Sınavı yeni sistemle TEOG yerine getirilen liselere geçiş sistemidir. Sınav içeriği TEOG’a göre değişik olan bu sınavda soru sayıları ve konu dağılımı da değişti. Toplam 135 dakika ve 90 soru olan sınavın ikinci bölümü 60 dakika sürecek ve 40 sorudan oluşacak. Bu 40 sorunun yarısını ise matematik testi oluşturacak. Matematik testi sınavda en çok soruya sahip olan testlerden biridir. Bu sebeple Matematik konu dağılımı ve soru türleri öğrencilerin başarısı açısından önemli bir rol oynayacaktır.

LGS Matematik Soru Türleri

Eğitim sisteminin baştan aşağı yenilenmesiyle oluşan yeni soru kalıpları öğrencilerin bilgilerini ölçmek yerine anlama ve yorumlama becerilerini ölçecek. Genellikle sözel testlerde yorumlama becerisi gözetilirken artık sayısal grup olan matematik ve fen bilimleri testlerinde de anlama ve yorumlama becerisi göz önünde bulundurulacak. Böylece ezberci eğitim sisteminin son bularak öğrencilerin ders konularını gerçekten anlaması hedeflenecek. İlkokuldan, yüksek öğretime kadar köklü bir değişim isteyen yetkililer bu sebeple sınav sistemini yeniden düzenlediler. Böylece ilk sınavlarından itibaren yorumlama becerisi gelişen nesil ilerde yüksek öğretimde de başarıyı sağlaması hedeflenmektedir.

LGS Matematik Konu Dağılımı

Diğer derslerde de olduğu gibi Liselere giriş sınavı matematik konu dağılımı eşit şekilde dağıtılmaya çalışılacak. Böylece farklı konulardan farklı bilgilerin öğrenciler tarafından öğrenilmesi sağlanacak. LGS matematik testinde içeriğinde Geometriyi de barındıracak. Sınavda sorulması olası konulardaysa çarpanlar, katlar, üslü ifadeler, köklü ifadeler, olasılık, eşitsizlik, denklemler, cebirsel ifadeler, özdeşlikler ve problemler olarak öne çıkıyor. Geometri alanında ise dönüşüm geometrisi, geometrik cisimler, eşlik, benzerlik, üçgenler ve açılar konuları sorulacaktır. Ancak bu sorular genel geçer bilgilerle çözülebilecek seviyede olmayacak. Öğrencilerin sorunun çözümüne giden yolda yorum yeteneğini kullanması gerekecek.


Yorum yapın