LGS ( Liseye Geçiş Sınavı ) Nedir? LGS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

By LGS

LGS ( Liseye Geçiş Sınavı ) Nedir?

LGS Sınavı Liseye Geçiş Sınavı olan TEOG Sınavının yenilenmiş halidir. Ortaokulu bitiren öğrenciler geçtiğimiz dönemlerde TEOG sınavına giriyorlardı. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) olarak isimlendirilen yeni sınav sistemi ile son merkezi sınav yapılması karar alındı. 2018 – 2019 Eğitim yılında uygulanmaya başlayacak olan LGS Sınavı sayesinde öğrenciler yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notu ile tercih edilen liseye yerleşebilecekler. Merkezi sınavın kaldırılmasının da karar verilmesi ile artık İl Müdürlükleri Kendi sınav düzenlemelerini yapabilecek. İl Müdürlükleri sınav düzenlemesi yapabilecek yetkiye sahip olmasının ardından sınavda sorulacak soruları ise, Milli Eğitim Bakanlığının soru havuzundan seçmesine karar verildi.

LGS Yerleşimi Nasıl Yapılacak?

Üniversite dönemlerinde başka şehirde okumak birçok unsurdan dolayı zor olduğu gibi lise döneminde de bu durum aynıdır. Özellikle büyük şehirlerde başarılı olan öğrencilerin başka şehirde lise okumasının önüne geçebilmek için öğrenciler artık konumuna göre en yakın liseye yerleşecekler. Öğrencilerin okullara yerleştirmesi olayında büyük bir sıkıntı olan ve maddi zorluklar işin içine girince birçok öğrencinin okumamasına yol açan bu önemli soruna ise bu şekilde çözüm bulunmuş olundu. LGS Yerleşimi yapılır iken öğrencinin başarısına uygun bir şekilde en yakında yer alan bir okula yerleşmesi sağlanacak. Tercih kararlılığında da yeni düzenlemeler yapılması ile birlikte öğrenci ilk tercihinde yerleşemez ise, ikinci tercihinde mutlaka yerleşme imkanı bulabilecek.

LGS Sınavı Sonrasında Merkezi Sınav Kaldırıldı

Sınav sisteminde yapılan değişiklikle birlikte Merkezi sınav sistemi tamamen kaldırıldı. Yerleşim işlemlerinde daha çok diploma notu baz alınacak. Yerleşim yapılır iken diploma notu baz alınmasının sebebi ise, öğrencilerin sınavla yerleşmelerini değil, derslerine odaklanarak elde ettikleri başarı ile yerleşmelerini sağlamaktır. Merkezi sınav olmadan yerleşmenin yapılacağı LGS Sınavı sayesinde, bölgede yer alan bakanlıklarda kendi sınavlarını hazırlayabilecek.

LGS Sınavı Sonrasında Yerleşim Yapılırken Not Ortalaması Baz Alınacak mı?

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte 6. 7. ve 8. Sınıflar normal sınavlarına girmelerinin yanı sıra, yeni yetkilendirilen İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin tarafından hazırlanan sınavlara da girecekler. Aynı zamanda fen lisesi gibi okulları tercih etmek isteyen öğrenciler liseye geçiş döneminde 6. Ve 7. Sınıfta almış olduğu tüm derslerdeki notların ortalamasının yüzde 20sini, ortaokulun son sınıfında almış olduğu notların ortalamasının yüzde 60’ını hesaplayabilirler. Böylelikle tercihleri doğrultusunda istedikleri bölüme yerleştirilmeleri mümkün olacaktır.

LGS Sınavı Soru Havuzu

Yetkili müdürlüklerin çalışmaları sonucunda hazırlanır iken sorular Milli Eğitim Bakanlığının soru havuzundan temin edilecek. LGS Soru Havuzu alanı oluşturulurken 6. 7. Ve 8. Sınıflar için ayrı ayrı kitapçıklar hazırlanacak ve yüzbinlerce soru arasından sorular rasgele seçilecektir. Verilen bu karar sayesinde rasgele elde edilen sorular otomatik olarak LGS Soru Havuzu dışarısında bırakılacak. Rasgele daha önce kullanılan sorular soru havuzu dışında bırakıldığından aynı sorular Türkiye’nin hiçbir yerinde bir daha kullanılamayacak. Birçok türde sorular bulunmasına rağmen sisteme eklenecek olan sorular da dahil zorluk seviyesi tüm sorularda aynı olacak.

LGS Sınav Soruları Arasında Yorum Soruları da Yer Alacak Mı?

Milyonlarca öğrenci LGS Sınav stresini elbette ki yaşayacak. Fakat LGS Sınav Sorusunun cevaplarını sistem dışı bir yöntemle okumak, sonuçların açıklanmasını oldukça geciktirir. Bundan dolayı LGS Sınav Sorularını sistem otomatik olarak cevaplamaktadır. Sistemin okuyup puanlama yapmasının yanında öğrenciler için yeni bir soru şekli yayınlandı. Bu soru şekli yoruma dayalı ucu açık sorular olacak. Yoruma dayalı soruların nasıl okunacağı bölümüne gelirsek eğer, Yetkili kurumlarında kararı ile yorum soruları 2 adet öğretmenin okuması sağlanacak. Öğretmenlere gönderilecek olan yorum soruları adayın ismi gizlenerek iletilecek. Soruların cevaplandırılmasında ise 2 seçenek belirlenecek. Bu seçenekler ise cevap anahtarında yanlış ya da az doğru olarak belirtilecek. Fakat yorum sorunun cevabını 2 öğretmende farklı cevaplarsa bu gibi durumlarda 3. Öğretmene danışılacak. Üçüncü öğretmen kontrolleri sonrasında hangi seçeneğe karar verir ise, öğrencinin almış olduğu puan sisteme girilecek. Ayrıca özel okullarda yapılacak olan sınavları ise devlet kurumda çalışan öğretmenler okuyacak. Verilen karar ile özel okullarda kopya verme ve kaydırma gibi durumlar ortadan kaldırılacak.

LGS Sınavında Kopyaya Karşı Önlemler Alındı

Yeni düzenlenen sınav sistemi ile birlikte güvenlik düzeyi de arttırıldı. Öğrencilerin kopya çekmesini önlemek amacı ile aynı sınıfta sınava girecek olan öğrencilerin kitapçıklarında yer alan soruların yerleri değiştirildi. Sadece sorular değil şıklarda yer değişecek. Bununla birlikte LGS Sınavında Kopya Çekmek isteyen öğrenciler ağır cezalara çarptırılacak. Kopya çekilmesini engellemek amacı ile farklı okullarda ders veren öğretmenlerin gözetmenlik yapması sağlanacak. Sınav kontrolü yapacak olan gözetmen sınav bitiminde öğrencinin kağıdını makineye taratması gerekecek. Taratma işlemi sonrasında ise cevap kağıdı sisteme kaydedilecek.

LGS Sınavı Sonrasın Yerleşim Nasıl Yapılacak? Neler Dikkate Alınacak?

LGS Sınavı Sonuçlarından sonra öğrencilerin istedikleri okula yerleşebilmeleri için yeterli puana sahip olmaları gerekiyor. Öncelikle LGS Yerleşimi yapılır iken öğrencinin diploma notuna ve derslerdeki başarı sıralamasına bakılacak. Derslerdeki başarısı başarı sırası ve diploma notu kontrolün sonra öğrencinin tercih ettiğini bölümdeki taban ve tavan puanları gözden geçirilecek. Bunun sonucunda diploma notu başarı sırası ve derslerdeki başarının yanı sıra en önemli unsurlardan birisi olan LGS Sınav Sonucu puanına bakılacak. Eğer tüm şartlar olumlu ise öğrenci tercih ettiği bölüme yerleştirilecek. Bununla birlikte başarı olarak öğrencinin kontrolü tamamlandıktan sonra şehir dışında zor durumda kalmaması adına ailenin maddi güç kontrolü yapılacak. Eğer maddi bakımdan uygun olmayan bir miktarda kazanç var ise, öğrencinin şehir dışında okuması zor olacağından en yakın konumdaki aynı düzeyde aynı başarıda bir okula yerleştirilecek. Böylelikle LGS Yerleşim algoritması tamamlanmış olacak, öğrenci başarı ile yerleştirilecek.

LGS Sınavı Sonrası Tercihler Neye Göre Yapılmalıdır?

Öncelikle her eğitim düzeyinde sınava girer iken tercih yapılması durumunda ilgi alanlarınızın olduğu ya da seçtiğiniz bölüm ile alakalı ileride mutlu bir şekilde faaliyet göstereceğiniz bir bölümü seçmeniz gerekiyor. LGS Tercihi yapılır iken baz alınması gereken bir diğer konu ise alanın ya da bölümün zorluğudur. Bu alanda tüm zorluklara katlanabileceğinize bırakmayacağınıza emin olmanız gerekir. Kısacası gelecek için kararlı olmak gerekir. LGS Tercihi yapılması durumunda okul seçimi ya da bölüm seçimi iyi yapılması, geleceği olan önü açık bölümler, okullar seçilmesi önemlidir.

LGS Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

LGS Sınavı iki oturum şeklinde gerçekleşmektedir. Sabah oturumu 09:30’da başlamaktadır. İki oturumda sorulacak olan toplam soru sayısı 90 olmakla birlikte, ikinci oturum ise saat 11.30’da yapılacaktır. LGS Sınav oturumlarının süresi dolmasından sonra ikinci oturum gerçekleşeceğinden ilk oturum sonrasında öğrencilere 45 dakika ihtiyaç ve dinlenme molası verilmektedir. Sabah yapılacak olan oturumda sözel sorular yer alacaktır. 50 adet sorulacak olan sözel alanların içerisinde  Türkçe dersinden 20 soru, Din Kültürü Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden ise 10’ar soru sorulacaktır. 50 sorunun sorulacağı sabah oturumu için 75 dakika süre verilecektir. Yapılacak olan ikinci oturumda ise 40 adet soruya yer verilecektir. Matematik ve Fen Bilgisi alanından 20’şer soru sorulacaktır.


Yorum yapın