LGS T.C. İnkılap Tarihi Konu Dağılımı ve Soru Türleri

By LGS

TEOG sisteminin yerine gelen Liselere giriş sınavı LGS’de 90 sorudan 50 tanesi sözel bölümden olacak. 50 soru arasından 10 soruysa T.C. İnkılap Tarihi dersinden konularak seçilerek test  haline getirilecek. Matematik, Fen ve Türkçe testlerinin yanında biraz daha kolay ve sade olan T.C. İnkılap Tarihi dersinden öğrenciler soru kaçırmak istemiyor.Sınavda T.C. İnkılap Tarihi konu dağılımı ise diğer derslere benzer şekilde eşit dağılımlı ve her konudan bir veya iki soruya tekabül edecek. Sayısala oranla daha fazla bir ağırlığı olacak olan sözel testler öğrencilerin başarı durumu içinse kritik önem taşımaktadır.

T.C. İnkılap Tarihi Soru Türleri

Türkiye Cumhuriyeti İnkılap tarihi dersinin soruları diğer derslere oranla yorumlamadan biraz eksik kalacaktır. Çünkü inkılap tarihi geçmişimizdeki yaşanmış olayları anlatan bir ders olarak işlenmektedir. Tarihi konularsa genellikle yorumlanamayacak düzeyde realist bilgilerden oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı öğrencilerin konuları öğrenerek başarı sağlayacakları en kolay derslerden biri T.C. İnkılap Tarihi dersi olacaktır. Bu yüzden öğrencilerin asla soru kaçırmaması gereken derslerden biri T.C. İnkılap Tarihi dersi olmalıdır.

T.C. İnkılap Tarihi Konu Dağılımı

LGS’de T.C. İnkılap Tarihi konu dağılımı ise yüksek oranda kurtuluş savaşı ve Atatürk’ün yanı sıra Cumhuriyetin ilk yıllarını içerecektir. Bir kaç soruysa Atatürk sonrası Türkiye ile alakalı olacaktır. Kurtuluş savaşı ile alakalı konular ise Bir kahraman doğuyor, Milli uyanış, Anadolu ve İstanbul işgaline tepkiler, Ya İstiklal Ya Ölüm konuları olacaktır. Cumhuriyet dönemiyle alakalı olarak Çağdaş Türkiye yolunda adımlar ve Atatürk dönemi dış politika konuları olacaktır. Sınavda Atatürkçülük ve temel ilkelerden de sorular gelecektir. Son olarak ise Atatürk sonrası Türkiye’nin iç ve dış politikası, Çok partili sistem denemeleri ve çok partili sisteme geçiş süreci sorulacaktır.


Yorum yapın