LGS Fen Bilimleri Konu Dağılımı Ve Soru Türleri

By LGS

TEOG sınavı yerine yeni bir sistem olarak Liselere Giriş sınavında matematik ve Türkçe kadar önem taşıyan bir diğer test ise fen bilimleri olacaktır. Toplam 90 soruluk testte Türkçe ve matematik ile birlikte 20 soruyla zirveyi fen bilimleri çekmektedir. Testler arasından fen bilimleri testi matematiğe göre dahi zor olacaktır. Nedeniyse Fen Bilimleri Konu Dağılımı lisede görülecek olan fizik, kimya ve biyoloji derslerinin karışımı olmasındandır. Hali hazırda bu 3  derste zorlu iken hepsini bir arada toplayıp 20 soruluk bir test yapmak öğrencileri zorlayacaktır. Buna bağlı olarak da konu dağılımı da epey karmaşık olacaktır.

Fen Bilimleri Soru Türleri

Yeni sistemin anlama ve yorumlama ölçen soruları en çok fen bilimlerinde zorlayacak gibi görünmektedir. Lise yıllarında alınacak fizik, kimya ve biyoloji derslerinin basite indirgemesi olan fen bilimleri dersi bilime dayanmaktadır. Bilimi yorumlamak ise zorlu bir iştir. 20 soru gibi yüksek bir ağırlığı olan fen bilimleri konu dağılımı bakımından her daldan soru soracaktır. Bu yüzden test yüksek bilgiye ihtiyaç duyacaktır.

Fen Bilimleri Konu Dağılımı

Liselere giriş sınavının en önemli testlerinden biri olan fen bilimlerinden sorular yine eşit biçimde dağıtılmaya çalışılacaktır. Fen bilimleri konu dağılımı ise fizik, kimya ve biyoloji dallarına olabildiğince eşit şekilde yaklaşacaktır. Fizik dalından basit makineler, ışık, ses, maddenin halleri, ısı, sıcaklık, yaşamımızdaki elektrik konuları test içerisinde bulunacaktır. Kimya dalından madde yapısı, madde özellikleri, maddenin değişimi ve maddenin halleri konuları yer alacaktır. Biyoloji dalında yer alacak konular ise canlılar, enerji ilişkileri, doğal süreçler, canlılarda üreme, canlılarda büyüme ve canlılarda gelişme olarak dağılacaktır. Fizik, kimya ve biyoloji dalları eşit olarak dağıtılıp aralarından ortak dal soruları da fen bilimleri testi içerisinde yer alacaktır.


Yorum yapın