LGS Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Konu Dağılımı Ve Soru Türleri

By LGS

TEOG yerine gelen Liselere giriş sınavı sisteminde 50 sözel soru arasından 10 tane Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi bulunmaktadır. Neredeyse eski sınava göre hiç değişmeyen soru sayısı bulunmaktadır. Aynı zamanda Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi konu dağılımı eski sınav ile benzerlik göstermektedir. Geçmiş yıllarda eski sınav sistemlerinde de soru olarak karşımıza çıkan konular liselere giriş sınavında da soru halinde karşımıza gelecektir.

Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Soru Türleri

Sistemin değişmesiyle birlikte Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi dersi de bilgi ölçme sorularından oluşmayacaktır. Diğer derslerde de olduğu gibi anlama ve yorumlama becerisi Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi testi içinde geçerli olacaktır. Öğrenciler açısından sınavın en kolay ve en az zaman ayrılacak testi olması bir avantaj olarak görülmektedir. Ancak bu avantajı en doğru şekilde kullanmak gerekecektir. Soru sayısının az olduğu yeni sistemde her ne kadar sadece 10 soruda bulundursa da 90 soru üzerinden 10 soru yüksek bir orandır. Puanınıza en az %10 oranında etki edecektir. Bu yüzden Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi sorularını kolay lokma olarak görmeden, diğer derslerle aynı oranda önemin de verilmesi gerekmektedir.

Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Konu Dağılımı

Liselere giriş sınavında Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi konu dağılımı ise birçok konu içerisinden seçme yapılarak hazırlanacaktır. Yani konular arasından bazılarından hiç soru çıkmayacaktır. Diğer konulardan ise birer tane soru sorulacaktır. Test içinde sorulması muhtemel konularsa Allah’ın yaratış düzeni, kader, evrendeki yasalar, insan iradesi, insanın özgürlüğü, insanın sorumluluğu, emek, rızk, dünya hayatının sonu, ahiret yaşamı, iman, zekat, paylaşma, yardımlaşma, hac ibadeti, kurban kesme, peygamberin örnek davranışları, kuranda akıl, İslama göre kötü davranışlar ve peygamberler konuları bulunacaktır.


Yorum yapın