KYK Burs Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? (SON DAKİKA)

By Eğitim Haberleri

21 Ekim 2019 tarihinde sona eren KYK burs başvuruları milyonlarca öğrencinin büyük bir umutla başvuru yapıp beklediği bir süreç haline geldi. Kredi Yurtlar Kurumu 21 Ekim tarihinden beri başvuru yapan öğrencilerin belgelerini inceliyor ve kimlerin burs başvurularını olumlu sonuçlandıracağının listesini yapıyor.

KYK sonuçları ne zaman açıklanacak belli değil. Her yıl hemen hemen aynı zaman aralığında açıklanıyor. Bu yıl ne zaman açıklanacak diye bekliyorsanız, KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak, burs ve kredi sonuçları aynı anda mı açıklanacak, tüm ayrıntılar….

KYK burs ve kredi başvuruları yine her yıl olduğu gibi kyk.gov adresinden yapılmıştır. Başvuruları takiben sonuçların ne zaman açıklanacağı açıklanmamıştı. Bir önceki sene KYK burs ve kredi sonuçları 13 Kasım tarihinde açıklanmıştı. Öğrenciler burs başvuru sonuçlarını kyk resmi sitesinden öğrenebiliyor.

Öğrencilerin ekonomik ve sosyal durumlarına göre burs alıp alamayacağı belirleniyor. Bu durumu belgelendiren öğrencilerin başvuru sırasında e-devlet sistemi üzerinden tüm belgelerini alabiliyor olması, KYK değerlendirme komisyonlarının da aynı sistem üzerinden öğrencilerin kredi başvuru kriterlerini inceleyebilmesini sağlıyor.

Burs ve kredi başvurusu yaptıktan sonra beklemek gerekiyor. KYK komisyonları tarafından incelenen belgelerden sonra kimin burs alıp kimin alamayacağı açıklanıyor. E-devlet üzerinden de öğrenebilirsiniz.

İlk kez burs alacak öğrencilerin devletle resmi bir sözleşme imzalaması gerekiyor. Taahhütname olarak adlandırılan bu belge ile kredi alacak öğrenciler borçlarını nasıl ödeyeceklerini belirtmiş oluyorlar. Bildiğiniz gibi öğrenim kredisi karşılıklı olarak verilen bir burs. Aylık harçlık olarak veriliyor. Okul bittikten sonra belirli kriterlere göre ödemeye başlıyorsunuz. Sigortalı ve güvenceli iş bulana kadar kredi borcunuz erteleniyor.

Bu yüzden KYK bursu almak 4 yıllık kısa vadede iyi gibi görünmekle birlikte, daha sonra beyaz eşya endeksine göre işlenen faiz ile ödemesi zor bir hal alabiliyor. Özellikle bir meslek sahibi olduktan sonra KYK kurumsal birimiyle iletişim kurup yapılandırma talep edebiliyorsunuz. Yapılandırmada asla taksit atlamamanız, unutmamanız gerekiyor. Aksi halde yapılandırma talebiniz iptal ediliyor ve KYK borcunuzun tamamını tahsil yoluna gidiyor.

Yorum yapın