arama

  Kredi Yurtlar Kurumu Nedir? KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

  Kredi Yurtlar Kurumu Nedir?

  Genellikle birçok yerde KYK olarak bilinen terim, Kredi Yurtlar Kurumu’nun kısaltılmış halidir. Eğitim Bakanlığı yönetimi altında kurulan bu kuruluş 1961 tarihinden bu yana üniversite okuyan ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere destek olmaktadır.  Maddi durumu kötü olan ve zor durumda olan öğrenciler için çeşitli yardım seçenekleri sunan KYK öğrenim kredisi – burs imkanı da sunmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu okuyan öğrencilere okuduğu süre içerisinde desteğini kesmemektedir. Üniversiteyi kazanan ve maddi durumlardan dolayı okuyamayan ya da üniversiteye gitmek istemeyen herkese el uzatan KYK öğrencilerin okuyabilmesi için birçok kolaylık sağlamaktadır. Sağladığı en önemli imkanlardan birisi de Türkiye’nin tüm illerinde öğrencilerin okuyabilmesi adına KYK Yurt binaları bulunmaktadır. KYK Yurtlarında okumak isteyen öğrenciler öğrenimleri boyunca barınabilirler.

  KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Üniversite sınavı sonrasında puan durumuna göre üniversite tercihi yapan ve üniversite kazanan herkes KYK Yurt Başvurusu yapabilir. KYK Yurt Başvurusu yapmak için üniversite kazanan öğrenciler e-devlet sistemine TC Kimlik Numaraları ile giriş yapmalıdır. Ardından Yurt Başvurusu Yapmak için KYK ile alakalı menüye giderek kişisel bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Aynı zamanda Yurt Başvurusu yapan öğrencilerin beyanı 11 farklı kuruluş tarafından incelenmektedir. KYK Yurt Başvuru Tarihi Kredi Yurtlar Kurumunun belirlemiş olduğu takvim neticesinde öğrencilere bildirilir. E-devlet üzerinde başvuru yapan öğrencilerin başvuru sonucu ise KYK tarafından yine e-devlet yardımı ile açıklanmaktadır.

  KYK E-Devlet Sistemi

  E-Devlet sistemi genel olarak resmi bir platformdur. Bu platformda yapılacak herhangi bir yanlış işlem ciddi ve önemli sonuçlara neden olabilir. Bundan dolayı üniversite eğitimi almaya hak kazanmış öğrenciler E-Devlet yardımı ile KYK Yurt Başvurusu yapılacak tarihler içerisinde gereken bilgileri doğru bir şekilde doldurmaları oldukça önemlidir. Bununla birlikte hatalı ve yanlış form dolduran öğrenciler yurt yerleştirme sisteminde ciddi sıkıntılarla karşılaşabilmektedir. Bundan dolayı Yurt Başvuru Tarihleri içerisinde yurt başvurusu yaparken doldurulacak olan forma girilecek olan bilgiler kontrol edilmelidir. Hatalı ve Yanlış bilgiler ile doldurulan formlar KYK tarafından geçersiz sayılır. Üniversite okurken KYK Yurt imkanlarından yararlanabilmek için sadece E-Devlet üzerinden başvuru yapmanız yeterli. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için şifre temin etmeniz gereklidir. Üniversite işlemleri ve Yurt işlemleri de dahil genellikle E-Devlet üzerinden yapıldığından PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabilirsiniz.

  KYK Burs/Kredi İmkanı

  Birçok aday üniversite sınavı sonrasında üniversite düzeyinde eğitim görmeye hak kazanmış fakat maddi yetersizliklerden dolayı eğitimlerine devam edememiştir. Geçtiğimiz yıllarda bu tip durumlardan dolayı okuyamayan öğrenci sayısı oldukça fazlaydı. KYK öğrencileri tanımış olduğu Burs/Kredi imkanı ile bu tip sorunların önüne geçmektedir. Üniversite sınavı puanına göre birçok öğrenci farklı şehirlerde farklı yerlerde konaklamak durumunda kaldığından dolayı, öğrencinin ihtiyaçlarına da büyük ölçüde maddiyat gereklidir. Bu maddiyat miktarı böylece KYK tarafından karşılanmaktadır. KYK Burs/Kredi imkanları öğrencilerin belirli aşamalardan geçmesinden sonra tanınmaktadır. Bu aşamalardan başlıca olanı ise bir öğrencinin ailevi gelirinin kontrolünü sağlamaktadır. Genellikle KYK Burs hizmeti alabilmek için öğrencinin ya da ailesinin herhangi bir mal varlığı olmaması gerekiyor. Bu yüzden gerçekten maddi açıdan yardıma ihtiyacı olan öğrencilere KYK Burs imkanı tanınıyor. Bununla birlikte birçok öğrenciye KYK Kredi imkanı tanınmaktadır. KYK tarafından verilen burs ve kredi miktarlarını almak tamamen öğrencinin isteğine bağlı bir durumdur. Burs maddi durumu olmayan öğrencilere her ay yatırılan okudukları dönem içerisinde edilmiş olan hibedir. Kredi ise öğrencilerin dönemleri boyunca aylık olarak yatırılan paranın üniversite bittikten belli bir süre sonra devlete aynı ücretin faizi ile tekrar ödenmesidir.

  KYK Yurt Ücreti

  Üniversite kazanmış ve KYK Yurtlarında barınma hakkına sahip olmuş öğrenciler tarafından devlet hesabına ödenen barınma ücretidir. Bu ücret şehir şehir il il değişebilir. Aynı zamanda KYK Yurtlarında kalan öğrenciler KYK Yurt Ücreti ödemesi durumunda sadece barınma alanında değil, yeme içme konusunda da imkanlardan faydalanabilmektedir. KYK Yurt Ücreti her ay için ayrı ödenir. Üniversite düzeyinde eğitim görmeyi ve KYK Yurtlarında barınma şansı yakalamış öğrenciler kayıtları sırasında depozito ücreti adı altında ek ücret yatırmaktadırlar. KYK Yurt Ücreti her ay için ayrı ödendiğinden dolayı bir ay ödemeyen öğrencilerin yurt ücretleri depozitodan karşılanır. Ayrıca yurt kayıtları sırasında depozito ücreti alınmasının asıl sebebi ise, yurtta kaldığınız süre içerisinde yurda herhangi bir zarar vermeniz durumunda depozito ücretinizden karşılanmak istenmesidir. Yurt ücreti ile birlikte depozito ödediğiniz takdirde yurttan ayrılmak istediğinizde depozito payı KYK tarafından tekrardan hesabınıza yatırılır. Böylelikle depozito ücretinin iadesi sağlanır.

  KYK Yurt Ücreti Yaz Aylarında Yatırılıyor mu?

  KYK Yurt Ücreti ödeyen ve KYK Yurtlarında barınan öğrenciler tarafından yaz aylarında da Yurt ücreti yatırılıyordu. Yurt ücretinin yatırılması sebebi ise öğrencilerin yurt kayıtlarının bulunmasından dolayı idi. Eski dönemlerden günümüze kadar yaz aylarında yatırılan yurt ücreti, ilk defa 2018 yaz ayında yatırılmadı. Bunun asıl sebebi ise öğrenciler tarafından mantıksız bulunmasından kaynaklandı. KYK Öğrencileri tarafından mantıksız bulunan bu eylem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildi. KYK yurdunda kalan bir öğrencinin yazın yurt ücreti yatırılmasının mantıksız olmasını söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından KYK yetkililerine gerekli talimat verildi. 2018 Temmuz ve Ağustos aylarında yurt ücreti öğrencilerden alınmadı. KYK tarafından önümüzdeki yaz ayları da dahil tüm yaz aylarında öğrencilerin yurtta kalmama sebebinden dolayı yurt ücretlerinin gereksiz tahsil edildiği kararına varılarak, yaz ayları için yurt ücretinin kaldırıldığı bildirildi.

  KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

  KYK Yurt Başvuruları açıklanma tarihi henüz belli değildir. Fakat 2018 Üniversite Kayıtları 3 Eylül tarihinde başlayacağından KYK tarafından yapılan açıklama da üniversite tarihleri ile birlikte başlayacağı belirtiliyor. Aynı zamanda OSYM ve YKS sınavlarının sonuçları sonrasında 400 bin öğrencinin de Yurt Başvurusu yapacağı tahmin ediliyor. 400 bine yakın belki de daha fazla öğrencinin yurt kaydı başvurusundan 1 hafta sonra başvuru sonuçlarının açıklanacağı bildirildi. 2018 Yurt Başvuru Sonuçları 1 hafta içerisinde açıklanacağından aynı hafta içerisinde tüm öğrenciler yurtlarına yerleştirilmiş olacak.

  KYK Burs/Kredi Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

  KYK tarafından yapılan açıklamada üniversite kayıtları ile birlikte yurt kayıtları da başlayacağı bildirildi. 1 hafta içerisinde tüm öğrencilerin yurtlarına yerleşmesi ile birlikte burs ve kredi başvuru sonuçları da belli olacak. Ancak şuan için KYK tarafından kesin ve net olarak Burs/Kredi Tarihleri olarak belirtilen herhangi bir tarih bulunmamaktadır. Önümüzdeki günlerde bu tarihler tam netlik kazanacak ve KYK sitesinde yer alacaktır.

  KYK Kredi Borcu Ödeme

  KYK tarafından üniversite okuyan öğrencilere tanınan en büyük ayrıcalıklardan birisi olan Kredi ödemesi eğitim sonunda belirlenen süre içerisinde öğrenci tarafından yapılmalıdır. KYK tarafından sağlanan okunan dönem içerisinde sağlanan kredinin geri ödenmesi gerektiğinden öğrencilere bu konuda yardımcı olunmaktadır. KYK Kredi Borcu Ödeme işlemini daha kolay gerçekleştirebilmek için bu dönem yapılan açıklamalarda ödenmeyen dönemlerde gecikme zammı olarak belirtilen fiyat alınmayacak. Eylül ayından itibaren kredi alan öğrencilere uygulanacak olan bu karar KYK Kredi Borcu Ödemesi yapacak olan öğrencilerin yüzünü güldürecek.