KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

By KPSS

ÖSYM tarafından 2019 Temmuz ayında yapılan KPSS Lisans sınavının sonuçları merakla bekleniyor. Öğretmen alımları için kaynak teşkil eden ilk aşama olan KPSS sınavının sonuçlarını bekleyen milyonlarca adayın aklında son yapılan atamalar da var. Sonuçlar açıklanmadan önce Milli Eğitim Bakanlığı 20 Bin öğretmenin ilk atamasını yapmıştı. KPSS sonucunu bekleyenler KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak diye merak etmeye devam ediyorlar.

2019 KPSS Sınavında Genel Yetenek, Genel Kültür, Alan Bilgisi, Eğitim Bilimleri ve ÖABT şeklinde bölüm soruları sorulmuştu. ÖSYM adayların cevap anahtarlarını görüntülemesi için yayına açmıştı. Adaylar ais.osym.gov.tr adresinden cevap kağıtlarını görüntülemiş ve kontrol etmişlerdi.

2019 KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM 2019 KPSS Lisans sınavının sonuçlarının 29 Ağustos tarihinde açıklanacağını belirtmişti. Milyonlarca aday atanabilme hayaliyle sonuçlarını bekliyor. Yeterli puanı alanları mülakat ve tercih aşamasının ardından güvenlik soruşturması bekliyor.

KPSS lisans sınavı kaç yıl geçerli?

KPSS 2019 lisans sınavı 2 yıl geçerli olacak. Herhangi bir sebepten ötürü iki yıl içinde KPSS sınavı yapılmazsa, o zaman bir sonraki sınava kadar geçerliliğini koruyacak.

KPSS A Grubu ve B Grubu kadrolar ne demek?

KPSS sınavı sonucunda açıklanacak verilerde A grubu ve B grubu ifadeler ile KPSS93 gibi rakam içeren sonuçlar ve puan türleri de olacak. Peki bu ifadeler ne anlama geliyor.

A Grubu kadrolar derken; Sınavın kendisinden sonra özel bir takım sınavların da söz konusu olduğu, içinde Başbakanlık ve bağlı kurumlarına atanacak gruplar anlamına gelmektedir.

B Grubu kadrolar ise yukarıdaki tanımın dışında kalan devlet dairelerinin tamamını kapsamaktadır.

KPSS sonrası MEB da dahil olmak üzere tüm devlet kurumlar memurlarını almak için başvurular alacak. KHK’lar sonrası tüm devlet kurumları yeniden yapılanırken, memur alımına mülakat ve güvenlik soruşturması getirmişti. Mülakatı aşan memurlar güvenlik tahkikatından olumsuz görüş alınca memuriyetleri sona erdiriliyor.

KPSS sonuçları açıklanınca ne yapmak gerekiyor?

KPSS sonuçları açıklanınca adayların artık uzmanlık alanlarına göre memur alımı yapacak kurumları takip etmeleri gerekiyor. Öğretmenler başarı sırasına göre atanıp atanamayacaklarını az çok anlıyorlar. Mülakata girecek olanlar da düşük not almaktan korkuyor.

Neticeler açıklandıktan sonra tüm bakanlıklar alım ilanlarında hangi şartları aradıklarını belirtecek, başvuru kılavuzu yayınlayacak ve online olarak başvuruları toplayacaktır. Daha sonra ataması yapılan kişilerden yeniden evrak istenecek ve görev yerlerine ne zaman gidecekleri açıklanacaktır. Görev yerlerine gidip görev başlaması yapmayan adayların memuriyetleri düşecektir.

EğitimHaberim ailesi olarak KPSS sonuçlarının hayırlı olmasını diliyor, atanacak adaylara başarılar temenni ediyoruz.

Yorum yapın