KPSS Sınav Grupları ve Puan Hesaplama

By KPSS

KPSS üç aşamalı bir sınav oturumuyla gerçekleştirilir. KPSS A grubu dediğimiz uzmanlık gerektiren, sadece genel kültür ve genel yetenek değil, iktisat, işletme ve benzeri gibi uzmanlık sınavlarını da içermektedir. Bu sınav her yıl temmuz ayının ilk haftası yapılmaktadır. İkincisi, B grubu denilen, devlet memurluğu için, kadrolara devlet memuru yerleştirmek üzere yapılan bir sınavdır.  Bu da yine temmuz ayının ilk haftası yapılır ve burada sadece genel kültür ve genel yetenek sınavlarına girilir. Üçüncüsü ise öğretmenlere yönelin bir sınavdır. Bu da genel kültür ve genel yeteneğin yanı sıra, eğitim bilimleri sınavını içerir. Bazı bölümler için de, ÖABT denilen, öğretmenlik alan bilgisi testi uygulanan bir sınavdır.

KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS puan türlerinin hesaplanmasında, belirli kriterler uygulanır. B grubu denilen, sadece genel kültür ve genel yetenek sınavlarında netlerin sayısı, genel yetenek ve genel kültür olmak üzere 0.5 puan ile çarpılır. Yani, %50’sini genel yetenek ve %50’sini genel kültür oluşturur. Öğretmenlik puanlarında ise iki farklı hesaplama yapılmaktadır. Birisi öğretmenlik alan bilgisini içeren bir hesaplama, diğeri ise sadece genel kültür, genel yetenek ve eğitimi kapsayan bir hesaplamadır.

Genel kültür ve genel yetenekten memur alımı yapılan öğretmenlik branşlarında, genel kültür ve genel yetenek %30’ar olarak alınmakta, %40’ını eğitim bilimleri oluşturmaktadır. ÖABT’li branşlarda ise, genel yetenek %15, genel kültür %15, eğitim bilimleri %20, öğretmenlik alan bilgisi testinden ise, %50 oranında bir hesaplama yapılmaktadır. A gruplarında ise, 120 farklı puan türü mevcuttur. Her bir puan türünün farklı kriterleri vardır. Örneğin X bir puan türü hukuk veya iktisatla ilgili hesaplamalara dahil edilirken, bir başka puan türünde, maliye, iktisat ve muhasebe hesaplamalara dahil edilebilir.

Yazımızda KPSS sınavı ile ilgili temel bilgilere, sınav gruplarına, grupların açılımlarına, ve gruplarla ilgili sınavların nasıl yapılacağıyla, hangi testleri içereceğine değindik. Bununla birlikte, KPSS puan hesaplaması üzerine ayrıntıları sizlere sunmaya çalıştık. Bu konularla ilgili aklınıza takılan soruları konu altına yorum olarak bizlere iletebilir veya tecrübelerinizi okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın