Kimya Nasıl Çalışılır? – En Etkili 10 Yöntem

By Diğer, TYT, YKS

Bir kimya testi için çalışmak gerçekten zor olabilir, ama öyle olmak zorunda değil. Sadece nasıl doğru yapılacağını bilmen gerekiyor. Gerçekte, çalışma süreci bir testten önceki gece oturup, enerji içecekleri arasındaki karmaşık kimya problemlerini çözmeye çalışmadan çok önce başlar.

Çalışmanın birkaç soruya bakmaktan ve arkadaşlarınıza mesaj atmaktan ibaret olduğunu düşünüyorsanız, gerçekten okumaya devam etmelisiniz. Aşağıdaki listede, bir kimya testi için nasıl çalışacağınız konusunda en etkili yöntemler verilmektedir:

Geniş Zamana Yaymak: Tüm ünite boyunca bir anda biraz çalışmak, malzemeye hakim olmak ve ona olan güveninizi geliştirmek için en iyi plandır. Kimya karmaşıktır. Bu, kısa bir süre boyunca çok miktarda çalışılıp anlaşılacak bir ders değil.

Her gün sınıfta öğrendiğiniz materyali anlamak ve geceleri 15 ile 20 dakika boyunca evde incelemek, işinizi sınav gününde çok fazla kolaylaştırır. Evet, testten önceki gece çalışmak her zaman planın iyi bir parçası, ancak önceden hazırlık yapmak çok daha etkili bir yöntemdir.

Testte tam olarak hangi kavramların bulunacağını belirleyin. Çalışmaya başlamadan önce, hangi kavramları test edeceğinizi belirleyin. Geri dönün ve sınıftaki notlarınızı inceleyin ve çalışma kılavuzuna bakın. Eve getirip anlamak istiyorsanız, ders kitabına bakın; o yardımcı olabilir. Hangi konuların hangisiyle çakıştığını görün. Hangi konuların en çok tartışılacağını belirleyin. Testin odağı olacağını düşündüğünüz konuların bir listesini bir araya getirin ve sonra bunları inceleyin.

Çalışma zamanınızı akıllıca tahsis edin. Ne yazık ki, zamanın sınırlı. Sadece günü duraklatamaz ve sonunda saatlerce kimya okuyamazsınız. Çoğu kimya birimlerinin içinde bir miktar bilgi vardır, bir kısmı diğerlerinden çok daha önemlidir. Çok şanslı olmadığınız sürece, muhtemelen ünitedeki her konuda ustalaşmayacaksınız. Zamanınızın büyük bölümünü testte olacağını bildiğiniz şeyler için harcayın. Testte başarınız veya başarısızlığınız üzerinde muhtemelen çok az belirsiz olan, oldukça karanlık olan bir kavramı anlamaya çalışırken bir saat boyunca yanılmayın.

Temel bilgileri öğrenene kadar istisnalar için endişelenmeyin. Kimyada, her zaman bir kural ya da teori ortaya konduğunda, istisnalar karşınıza çıkıyor. Elektron yapılandırmaları, tam değerlikli bir kabuk için sekiz yerine sadece iki elektrona ihtiyaç duyan bileşikler dışında, güzel ve basittir. Lewis nokta yapılarının, genişletilmiş ve doldurulmamış oktetlerle ilgili tüm bit hariç, çizilmesi kolaydır. Kaptın bu işi.

Çoğu zaman, öğrenciler temel kavramı gerçekten anlamadan, bu istisnalar hakkında endişelenmekten korkarlar. İstisnalar teste tabi olacaksa, çok küçük bir kısım olacaktır. Ayrıca, temel istisnayı ilk önce anlamadığınız takdirde bu istisnalar önemli olmayacaktır.

Örnek problemler yapın. Bu belki de bu listedeki en önemli tavsiye. Sadece notlarınıza bakmak ve bir problemle birlikte takip etmek öğrenmenize yardımcı olmaz. Uygulama problemlerinizi yapmalısınız. Kimya problem çözme, yapmak suretiyle öğrenmeniz gereken bir beceridir. Bu sadece bir öğretmenin yaptığını izleyerek veya bir ders kitabı okuyarak öğrenebileceğiniz bir şey değildir.

Kendine güvenmek. Güven, yaşamdaki her şeyde başarılı olmanın anahtarıdır. Okul ve testler – özellikle kimya testleri – farklı değildir. Okuduğunuzda, daha kolay malzeme ile başlayın ve daha zorlu işlere doğru ilerleyin. İlk birkaç uygulama problemini ders kitabınızın bölüm incelemesinde veya çalışma kılavuzunda yapın. İlk sorunlar daha kolay. Bu şekilde, kendinize ve ilerledikçe malzemeye güvenirsiniz. Bölümünüzdeki son problemi denemeyin, ki bu muhtemelen sizin için hazır olana kadar, muhtemelen insan tarafından düşünülebilecek en zor problemdir.

Matematiği ve onunla birlikte gelen her şeyi göz ardı etmeyin. Henüz anlamadıysanız, kimya temelde daha da zorlaştırmak için atılmış çok ve eğlenceli şeyler içeren bir matematik dersidir. Testinize hazırlanırken, hesap makinenizin kullanıma hazır olduğundan emin olun. Nasıl çalıştığını, hangi düğmelere basılacağını vb. Öğrenin. Tüm hesap makineleri aynı değildir, bu nedenle öğretmenin sağladığı bir ürünü kullanmayı planlıyorsanız, buna aşina olun.

Sadece hesap makinenize nasıl gireceğinizi bilmeyin; Hesaplamaları kağıda da (birimlerle) nasıl yazacağınızı bilin. Büyük olasılıkla çalışmanızı göstermeniz gerekecek.

Test için hangi kaynaklara sahip olacağınızı bilin. Öğretmeninize testte neler kullanabileceğinizi sorun. Kullanmak için periyodik bir tablo verilecek mi? (Neredeyse her zaman evet.) İhtiyacınız olan formüller mevcut olacak mı? (Tamamen sınıf seviyesine ve öğretmene bağlıdır.) Size tüm poliatomik iyonların ne olduğunu söyleyen bir iyon çizelgesi verilecek mi? (Bağımlıdır.) Nelere sahip olacağınıza karar verin, böylece size verilecek şeyleri ezberleyerek zaman kaybetmeyin.

Uyu ve ye. Sınavın yapılacağı gün sabah saat 3: 00’e kadar, çok zor bir problemi incelemenin hiçbir anlamı yoktur. Bu noktada yaptığınız tek şey, testte başarılı olma şansınızı düşürmektir. Eğer sadece 2 veya 3 saat uyuduğunuz için tutarsızsanız, testte performans söz konusu olduğunda bunun için hiçbir kafeinle telafi edemezsiniz. Yeterli uyku almak testlerde çok yardımcı olur.

Ayrıca, test sabah ise kahvaltı, öğleden sonra ise öğle yemeği yemeden sınavlara girmemelisiniz. Yemek yerseniz, zihniniz ve vücudunuz, aç olmak veya enerjiye ihtiyaç duymaktan endişe etmekten çok sınava girmeye odaklanabilir.

Teste girerken cesaretinizi kırmayın. Testler korkutucu ve genellikle zor olarak algılanır. Testi yaparken olumlu bir tutuma sahip olmak önemlidir. Anlamadığınız problemleri işaretleyin ve anladığınız problemleri tamamladığınızda onlara geri dönün. Test için verilen 50 dakikanın 10’unu, nasıl yapacağınız hakkında hiçbir fikrinizin olmadığı bir problem için harcamaktan daha kötü bir şey olamaz. Zamanınızın farkında olun ve olumlu psikolojide kalın.

Yorum yapın