arama

  Kimya Bölümü Hakkında Bilgiler

  Kimya Bölümü Hakkında Bilgiler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

  Biyolojik bilimler ve fizik ile birlikte, kimya bilimin üç ana kollarından biridir. Maddenin araştırması neyin oluşturduğu, yapısı, özellikleri ve farklı durumlara maruz kaldığında nasıl tepki verdiği ve değiştiği olarak tanımlanabilir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

  Maddenin en temel seviyesinde çalıştığı için, kimya ve diğer bilim konuları arasında çok fazla çakışma vardır. Kimyasal organizmalar ve elementlerin bileşimi, canlı organizmaların ve maddenin kuvvetlerle olan ilişkisinin araştırılmasında büyük rol oynar.

  Disiplinin kökenleri, değersiz malzemeyi altına çevirmek olan antik simya sanatında yatmaktadır.

  Bu açıkça işe yaramadıysa da, bu, kimyasalın kurucu prensibine dayanıyordu: madde, temel özellikleri veren yapı bloklarından oluşuyordu ve eğer bu yapı blokları bir şekilde değişmişse sıcaklık değişimi veya başka bir maddenin eklenmesiyle yapısının değiştiğini gördüler.

  Tabii ki, bu konu hakkında anlayışımız bu günlerde çok daha iyi ve moleküler seviyeye iniyor.

  Diğer bilimsel konularda olduğu gibi, bu düzeyde konunun temel karmaşıklığı nedeniyle uzmanlaşma şarttır. Lisans düzeyinde, uzmanlık kursları bir seçenek olsa da, bu genellikle seçmeli modüllerin biçimini alacaktır. Yüksek lisans çalışması kesinlikle uzmanlık içerecektir.

  Diğer zor bilimlerde olduğu gibi, eğer hedefiniz kimya alanında kariyer yapmaksa, muhtemelen yüksek lisans eğitimine gitmeniz gerekecek. Konunun karmaşıklığı, genellikle bir lisans dersinin yetersiz kalacağı anlamına gelir.

  Araştırma pozisyonları, farklı ortamlarda gerçekleştirilebilir: üniversiteler, kamu ve özel araştırma kurumları ve özel şirketlere kâr-yönlendirme.

  İkincisi, savunma şirketlerinden dondurma üreticilerine kadar çeşitlilik gösterebilir: kimya için pratik para kazanma açısından sıkıntısı yoktur.

  Araştırmacı kimyagerler için pek çok fırsat var, ancak yüksek seviyelerde oldukça zorlayıcı olabilir. Buna göre, bazı çok zeki insanlarla rekabet edeceksiniz.

  Araştırma, kimyagerlere açık tek yol değildir. Örneğin adli tıp veya sağlık ve güvenlikle ilgili meslekler de kimya lisansından personel alırlar. Ayrıca lisansüstü programlara hukuk veya tıpta da girebilirsiniz.

  Kimya mühendisliğinin temel amacı kimyasal maddeleri kullanarak kimyasal maddeyi daha yararlı bir hale dönüştürmektir. Bu muazzam bir konu ve öngörülebilir gelecekte büyük adımların atılacağı öngörülüyor. Bir şekilde, kimya dalı, insan vücudunda bulunan belirli kimyasalları sentezlemeyi içerdiği için, yukarıdaki iki disiplinin bir araya gelmesini temsil eder.

  etiketlerETİKETLER
  Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.