Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Kesin Sonuç Verir mi?

By Genel

Kanda gebelik testi nasıl yapılır, gebelik testlerinden daha garanti sonuç verir mi, bu sonuçlara güvenebilir miyiz konularında detaylı bilgiyi sunduğumuz yazımıza hoş geldiniz.

Gebelik planlıyorsanız ve bildiğiniz belirtilerden birkaç tanesi görülmeye başlamışsa kesin sonuç öğrenmek istersiniz. Gebelik testi yapıp sonucuna göre hareket edeceksiniz belki de. Ya da hamilelik testine güvenemeyip bir doktordan randevu isteyeceksiniz. Doktorunuzun son adet tarihinizi sorduktan sonra yapacağı ilk şey kan tahlili istemek olacaktır. Böylece kanda gebelik testi yapılarak en kesin sonuca erişmiş olacaksınız.

Kanda gebelik testini adet gününüzün geçtiğini anladıktan sadece 1 gün sonra bile yaptırma ihtimaliniz bulunsa da en iyi sonuç için 7 gün beklemeniz daha iyi olacaktır. Gebelik testiniz doktorunuz tarafından yapılmaktadır. Bakılacak olan değer HCG değeridir. Bu değer anlamlı şekilde yüksekse vücudunuzun bunu ürettiği ortaya çıkar ki bu hamilelik belirtisidir.

Gebelikte HCG Kan Testi Nedir? Neden İstenir?

HCG tesi gebelik durumlarında istenen en yaygın testtir. Bu yüzden hamile olduğundan şüphelenen kadınlar doktor istedikten sonra gebelikte hcg kan testi nedir ve neden istenir diye merak ederler. Rutin bir test olduğu için ve belki de sevindirici bir haber vereceği için endişelenmenize mahal yoktur.

Gebelik zamanlarında üretilen HCG yani (Human chorionic gonadotropin) bir hormon çeşididir. Plasentadaki hücreler tarafından üretilir.

Plasenta nedir: Erkeğin kadını döllemesinden sonra uterus duvarına bağlanan keseye verilen addır. Bu kese HCG hormonunu üreterek vücudun kan değerlerini değiştirmeye başlar. Kandaki HCG değeri hamileliğin ilk evresinde bazen yüksek bazen düşük çıkar ancak ilerleyen periyotta normal seviyesine döner.

HCG Testi Neden Yapılır?

Gebelik şüphesinde HCG testi yapılarak gebeliğin onaylanması amaçlanır. Döllenmiş yumurtaların durumunu ve fetüsün yaşını tespit etmek için kullanılmaktadır. Düşük ihtimali söz konusu olduğunda önlemek amacıyla da HCG testi yapılabilmektedir.

Kanda Gebelik Testi yanılabilir mi?

Kanda gebelik testi her zaman tamamen kesin sonuç vermeyebilir. Doktorunuz gebeliğin tespiti için farklı seçenekler de deneyebilir. Bazen yanlış sonuç verse de yine de gebeliğin tespiti için en fazla kullanılan yöntem HCG testi olmaktadır.

Yorum yapın