Kamu İşçileri Zammı Oranı Belli Oldu

By KPSS

Hükümet ile yetkili sendika TÜRK-İŞ arasında süren kamu işçilerine yönelik zam ve iyileştirme oranları görüşmeleri neticelendi. 2019-2020 dönemini kapsayacak olan zam ve ek iyileştirme kalemleri Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi başlığı altında sonuçlandı. Kamu işçileri zammı konusunda her iki taraf da isteklerini dile getirmiş ve orta yol bu şekilde bulunmuştu.

Kamu işçilerinin sosyal ve mali haklarını kapsayan bu görüşmeleri Hükümet kanadından Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, kamu işçileri kanadından ise TÜRK-İŞ sendikası yürüttü.

Kamu İşçileri Zam Oranı ne kadar oldu?

Maaşı 3 bin 500 TL’nin altında olan işçiler için 150 TL iyileştirme yapılarak bir üst sınıftan maaş almaları sağlandı. Tüm işçilere ise 2019 yılı için % 8 + % 4; 2020 yılı için ise %3 + % 3 zam oranı konusunda anlaşmaya varıldı.

TÜRK-İŞ sendikasının daha önce anlaşmaya varılamaması üzerine uyguladığı eylem planının da sonucu alınmış oldu. İşçi sınıfının sendikal mücadelesi de yeni bir evre kazanmış oldu.

TÜRK-İŞ işçilerin aldığı en düşük ücretin 3500 TL olmasını, tüm maaş grubundaki işçilere brüt 300 TL zam yapılmasını, ilk 6 ayda en az % 15, sonraki altı aylık dönemlerde ise enflasyon farkına ilaveten % 3 artı olacak şekilde refah hakkı talep etmişti.

Hükümet adına görüşmeleri yürüten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk;

İşçilerin alın teri ve emeğine saygı gösterdiklerini, alın terinin kutsal olduğunu, işçilerin haklarını koruyacaklarını, asgari ücreti kendilerinin 2020 TL’ye çıkardığını, taşeronlara kadro problemini kendileri çözdüğünü ve işçilerin sendikalaşmasını teşvik ettiklerini belirtti.

Sendikalaşma oranının kendi dönemlerinde % 9’luk düşük seviyeden % 14’lere yükseldiğini de belirten Bakan Selçuk; izledikleri protokole uyarak ücreti 3500 TL’nin altında olan işçilere 150 TL iyileştirme yaptıklarını söyledi. 2019-2020 görüşmelerinin hayırlı şekilde sonuçlandığı için memnun olduğunu belirtti.

Bu 4 dönemlik süreçte enflasyon farkı oluşursa işçiler ilaveten enflasyon farkı da alabilecek. Böylelikle en düşük işçi maaşının 3500 TL civarına yükselmesi, bir sonraki yıl görüşmelerine kaldı. Ancan bu ücretin altında kalan işçilere 150 TL’lik iyileştirme verilmesi karara bağlandı.

150 TL tutarındaki seyyanen zammın ilk yarısı 2019 Ağustos ayında, ikinci yarısı ise 2019 Aralık ayında verilecek. İşçiler adına görüşmeleri yürüten TÜRK-İŞ heyeti edindikleri bu kısmi başarıyla 2019 için istediklerini elde ettiklerini belirttiler. Ancak 2020 yılı için karar verilen % 3 + % 3 kamu işçileri zammı ise yeterli bulunmadı.

Yorum yapın