ALES’e Girmeden Kamuya Atanmak Mümkün mü?

By ALES

ALES’e Girmeden Kamuya Atanmak Mümkün mü?

Yüksek lisans için başvuru yapacaklarda aranan en büyük şartlardan birisi, açılımı Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Sınavı olan ALES sınavı sonucunda elde edilen başarıdır. Üniversitelerin eğitim aşamalarında görev almak isteyen memur adayları için, ALES dışında ek şartlarda aranıyor olsa da, buradaki temel şart ALES sınavlarından alınan başarının olması, ALES’in önemini daha fazla artırmaktadır. ALES Sınavı şartı aranan ve aranmayan kadro grupları hakkında detaylı bilgiler, yazımızın devamında yer almaktadır.

A grubu kadrolar için ALES sınavı şartı aransa da, B grubu kadroları için ALES sınavı şartı alımın konumuna göre aranmamaktadır. Bu durumlarda atamalarında sorun yaşayacaklarını düşünen adaylarının en fazla merak ettikleri soruların başında, ALES’e girmeden kamuya atanmak mümkün mü? Sorusu gelmektedir.

ALES Sınavı Şartı Olmayan Memur Kadroları

Üniversitelerden mezun olan kimseler, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) neticelerine göre; ÖSYM merkezi tarafından açıklaması yapılan tercih kadrolarına, kendi özelliklerine göre başvuru yapmaları mümkündür. Bu tercihler için tercih kadrolarında ALES şartı aranabilmektedir. Bu kadroların haricinde bulunan Teknik Hizmetler ve Yardımcı Hizmetler ile Genel İdare Hizmetleri gibi alanlarda, kamuya personel alımlarında ALES şartı aranmamaktadır.

A grubu kadrolar için ALES şartı tam olarak belirtilmediği durumlarda, kişiler ALES’ten dolayı memur olma hakkını kaybetmemektedir. Yukarıda az önce bahsettiğimiz B grubu kadrolarında ise, zaten ALES şartı aranmamaktadır.

ALES ile A Grubu Memur Kadroları İlişkisi

KPSS sınavlarında Genel Kültür Genel Yetenek gibi ilk oturum dışında yer alan oturumlara giriş yapan memur adayları, A grubu kadroları için gerekli olan ALES koşuluyla karşılaşmaktadırlar. Vergi Denetmeni Yardımcısı, Uzman Yardımcısı, Öğretmen ve Hesap Uzmanı Yardımcısı gibi kadrolar için aranacak ALES şartında ise, adayların ALES puanları ve bu sınavlardan aldıkları puanlar ağırlıklı ortalamaya göre değerlendirilmektedir.


Yorum yapın