arama

İsviçre’de Üniversite Eğitimi ve Uygulamalı Bilimler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

İsviçre’de üniversite eğitimi

İsviçre yapısı itibariyle birçok kültürü içinde barındıran bir ülkedir. Öyle ki ülkede Almanca, Fransızca ve İtalyancanın hakim olarak konuşulduğu 3 farklı bölge vardır. İsviçre’de üniversite eğitimi İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca olmak üzere çok dilli olarak verilmektedir. Hem özel, hem de devlet üniversiteleri açısından kaliteli bir eğitim sunan İsviçre Üniversiteleri aynı zamanda ekonomiktir. Aynı zamanda dünya üniversite sıralamalarında belli başlı üniversiteleri de üst sıralarda kendine yer bulmaktadır.Bu sebeple İsviçre’de üniversite eğitimi almak uluslararası bakımdan diğer Avrupa ülkelerine oranla daha avantajlıdır.

İsviçre’de üniversite eğitimi

İsviçre’de eğitim süresiyse normal üniversitelerde 3 yıl olarak planlanmıştır. Daha sonrasında isteyen öğrenciler 1,5 ya da 2 yıl boyunca yüksek lisans eğitimi alabilmektedir. İsviçre’de toplam 12 devlet üniversitesi vardır. Lozan teknoloji ve Zürih teknoloji üniversiteleri İsviçre Federal hükümeti tarafından yönetilmektedir. Diğer üniversiteleriyse bağlı olduğu kantonlar yönetmektedir.

İsviçre’de üniversite türleri 

İsviçre’de üniversite sistemi normal üniversite, uygulamalı bilimler üniversitesi ve öğretmenlik üniversiteleri olarak 3 ayrı dala ayrılmıştır. Uygulamalı bilimler üniversitesi dünya genelindeki teknik üniversitelere benzer bir eğitim sunmaktadır. Ancak bu üniversitelerin farkı teorik eğitime oranla daha fazla pratik eğitim vermeleridir. İsviçre’de eğitimini tamamlayan bir mühendis bu yüzden pratik eğitimi fazla alarak mezun olmuş olacaktır. Örneğin mühendislik eğitimi 7+1 dönem olarak planlanmıştır. Aynı zamanda İsviçre’nin tercih edilme sebeplerine Avrupa’da bilimin merkezi olmasını da ekleyebiliriz. Bu yüzden başka bir ülkeden İsviçre’ye üniversite eğitimi almaya giden öğrencilerin büyük bir çoğunluğu mühendislik öğrencileridir. Bunun yanı sıra İsviçre’de üniversite eğitimi alan öğrenciler birden fazla yabancı dili yerinde öğrenmiş olacaktır. Coğrafi olarak Avrupa’nın merkezinde yer alan İsviçre buna rağmen diğer Avrupa ülkelerine oranla gayet ekonomik bir yaşam sunmaktadır. Yurt dışından öğrenci alımı içinse üniversiteler yabancı dili ön planda tutmaktadır.